ASUS zapowiada wielkie cięcia cen kart graficznych. Obniżki nawet o 25%

W zeszłym roku pytanie o jakąkolwiek poradę na temat kupna nowej karty graficznej w większości przypadków kończyło się powszechnie powtarzaną mądrością “czekać”. Wielu mogło się na tym przejechać, ale ci najbardziej cierpliwi w dążeniu do najlepszej okazji cenowej powinni… jeszcze czekać. Tym razem ze względu na to, że ASUS zapowiada wielkie cięcia cen kart graficznych, a to po prostu musi uderzyć w ogólny rynek, bo konkurencja będzie zmuszona się dostosować.
test Asus GeForce RTX 3050 ROG Strix OC, recenzja Asus GeForce RTX 3050 ROG Strix OC, opinia Asus GeForce RTX 3050 ROG Strix OC
test Asus GeForce RTX 3050 ROG Strix OC, recenzja Asus GeForce RTX 3050 ROG Strix OC, opinia Asus GeForce RTX 3050 ROG Strix OC

Zacznijmy może od tego, że ceny kart graficznych spadają drastycznie tak naprawdę od lutego bieżącego roku, więc w przyszłości będzie z pewnością taniej. ASUS ewidentnie to wie i dlatego zapewne wykorzystał sytuację do poprawy swojego wizerunku. Słusznie, bo w przeszłości ten właśnie producent oficjalnie zapowiedział podwyżki ceny w styczniu i kwietniu 2021 roku, argumentując to zwiększonymi kosztami, które ponosi.

Czytaj też: Wydajność GeForce RTX 3090 Ti i szczegóły oficjalnych modeli

Wielkie cięcia cen kart graficznych w wykonaniu ASUSa. Taniej nawet o 25%

Tym razem ASUS powołał się na zniesienie ceł na import z Chin przez Biuro Przedstawiciela Handlowego Stanów Zjednoczonych. Dzięki temu zwłaszcza w USA klienci mogą liczyć na obniżki cen kart graficznych o nawet 25% od 1 kwietnia… choć oczywiście zanim obniżka po stronie producenta trafi “na rynek”, czyli do sklepów, minie zapewne kilka tygodni. W Europie z oczywistych względów nie odczujemy tego tak bezpośrednio, ale pośrednio już z pewnością tak. Zwłaszcza że nic nie stanie nam na przeszkodzie, aby zamówić wyjątkowo tanią nową kartę z USA.

Czytaj też: Kolejny projekt Ustawy o Krajowym Systemie Cyberbezpieczeństwa. Tym razem uderza w małe firmy

test Asus GeForce RTX 3050 ROG Strix OC, recenzja Asus GeForce RTX 3050 ROG Strix OC, opinia Asus GeForce RTX 3050 ROG Strix OC

Określenie “obniżki cen do 25%” dotyczy całego spektrum kart graficznych z rodziny GeForce RTX 3000, czyli od najtańszych do najdroższych, jakie oferuje ASUS. To jednak nie oznacza, że wszystkie karty stanieją o te 1/4 ceny. W rzeczywistości tylko niewielka liczba niereferencyjnych kart ASUSa może doczekać się takiej obniżki cen, podczas gdy większość może pozostać na poziomie 5-15% obniżek.

Czytaj też: Nokia wycofuje się z Rosji. Zostawia po sobie sprzęt do inwigilacji opozycji

Finalnie jednak takie odgórne i oficjalne obniżki zrobią dobrze ogólnemu rynkowi cen, bo połączą się z trendem spadkowym i wymuszą na innych producentach reakcję. Z racji nadchodzącej premiery nowych kart graficznych taka decyzja ma ogromny sens, bo pozwoli producentom opróżnić magazyny.