Oto pierwszy 64-bitowy terminal przenośny RISC-V na bazie komputerów DevTerm od Clockwork Pi

Firma Clockwork Pi ogłosiła dostępność nowego modułu z procesorem do swoich specyficznych komputerów DevTerm, które przyjmują postać przenośnych sprzętów utrzymanych w formacie SFF (Small-Form-Factor). Dzięki temu połączeniu świat otrzymał pierwszy 64-bitowy terminal przenośny RISC-V.
pierwszy 64-bitowy terminal przenośny RISC-V, DevTerm od Clockwork Pi
pierwszy 64-bitowy terminal przenośny RISC-V, DevTerm od Clockwork Pi

DevTerm zrywa z ekskluzywnością Raspberry i Arm. Na jego podstawie można opracować pierwszy 64-bitowy terminal przenośny RISC-V

Komputery DevTerm do tej pory można było wyposażyć w moduły Raspberry Pi Compute Module 3 oraz szereg procesorów Arm SoC. Te obejmują zakres od czterordzeniowego układu Arm Cortex A53 z 1 GB pamięci DDR3 do sześciordzeniowego dwuprocesorowego Arm z 4 GB pamięci LPDDR4 RAM i procesorem graficznym Mali T864. Przeznaczenie? Przede wszystkim ogólne obliczenia, maszyny do pisania, obsługi poczty czy uruchamiania emulatorów gier wideo.

Czytaj też: Jak obniżyć temperatury GDDR6X? Spadek o 46 stopni jest pewny, ale jego osiągnięcie nie dla wszystkich

Firma Clockwork Pi postanowiła jednak zwiększyć dostępność modułów dla swojego DevTerm, sięgając po zyskującą na popularności architekturę open-source. Dzięki temu nowemu modułowi dostępnemu za 29$ (kompletny zestaw z DevTerm kosztuje 239$ i nie obejmuje akumulatora) świat otrzymał tak naprawdę pierwszy 64-bitowy terminal przenośny RISC-V.

Czytaj też: [Aktualizacja] Oficjalna wydajność i data premiery kart graficznych Intel Arc

Moduł R-01 dla DevTerm obejmuje 64-bitowy jednordzeniowy procesor Allwinner D1 na bazie architektury RISC-V, który wykorzystuje 1 GB pamięci DDR3 SODIMM. Brak rdzenia graficznego nieco ogranicza jego użycie, ale sam moduł jest opisany jako “model wysoce eksperymentalny” i zwyczajnie trudny w obsłudze, bo wymaga pewnego doświadczenia z systemem Linux i FOSS.

Czytaj też: Nadeszła nowa era gamingowych monitorów? Firma ViewSonic pokazała mobilny monitor VX1755

Jeśli wierzyć zapewnieniom producenta, po umieszczeniu procesora na laminacie DevTerm, ten obsłuży wszystkie porty i będzie w pełni stabilny. Po stronie oprogramowania użytkownicy mają liczyć na przekompilowaną pod RISC-V wersję Armbiana lub Raspberry Pi OS.