Google ogłasza system Android 12L, przeznaczony dla urządzeń z dużym ekranem

Rynek tabletów w ostatnim czasie przeżywa swój renesans, dodatkowo przybywa też smartfonów ze składanymi ekranami. By sprostać oczekiwaniom, Google postanowiło znów stworzyć system, który spełniałby wymagania urządzeń z dużymi wyświetlaczami. Oto Android 12L.
Google ogłasza system Android 12L, przeznaczony dla urządzeń z dużym ekranem
Google ogłasza system Android 12L, przeznaczony dla urządzeń z dużym ekranem

O tej wersji Androida usłyszeliśmy po raz pierwszy w październiku zeszłego roku. Po kilku wersjach beta dla programistów, nadszedł czas na udostępnienie go szerszemu gronu użytkowników. Tak jak już wspomnieliśmy, Android 12L przeznaczony jest dla urządzeń z dużym ekranem, takich jak tablety i składane smartfony. Ta wersja systemu przynosi wiele zmian, które dostosowują system do nowych warunków sprzętowych, wykorzystując wszystkie atuty, jakie ma tak duża przestrzeń robocza.

Czytaj też: Jeszcze w tym roku OPPO wypuści na rynek dwa wyjątkowe składane smartfony

Android 12L oficjalnie

Wśród optymalizacji, jakie przynosi nowy Android, znalazł się pasek ikon na dole, podobny do tego, który znamy z komputera. Przy dużym ekranie jest to bardzo dobre rozwiązanie pomagające w wielozadaniowości. Ikony te są zawsze widoczne i wystarczy jedno dotknięcie, by przejść do danej aplikacji.

Źródło: Google

Kolejna nowość obejmuje system powiadomień, który został rozbity na dwie części – jedną z szybkimi kafelkami i drugą, z właściwymi powiadomieniami. Daje to znacznie więcej miejsca na przeglądanie i zarządzanie notyfikacjami. Ustawienia zyskały widok dwukolumnowy, który może być niektórym znany z nakładek systemowych producentów smartfonów.

Źródło: Google

Ułatwień doczekał się także tryb podzielonego ekranu. Jego uruchamianie będzie o wiele łatwiejsze, bo wystarczy, że przeciągniemy ikonę z paska zadań w górę. Warto tutaj wspomnieć, że nawet w tym trybie, pasek stanu z zegarem oraz skrótami powiadomień nadal będzie widoczny na górze ekranu.

Czytaj też: Wygląda na to, że na Xiaomi 12 Ultra jeszcze sobie poczekamy

Źródło: Google

To na razie wszystkie znane nowości, które skierowane są do użytkowników systemu Android 12L. Kiedy Google przewiduje aktualizację dla kwalifikujących się urządzeń firmy Samsung, Lenovo i Microsoft? Jeszcze w tym roku, choć dokładna data nie jest nam jeszcze znana. Zastanawiający jest też fakt, że Google w oficjalnej informacji wymieniło zaledwie te trzy firmy. Co więc z pozostałymi? Trudno teraz powiedzieć.