Wszystkie karty graficzne tanieją. Oto dokładne porównanie cen w marcu 2022 roku

Pod koniec lutego serwis Tom’s Hardware przygotował rozbudowane porównanie, wedle którego ceny kart graficznych spadły nawet o 25%. Statystyki te dotyczyły średniej ceny wszystkich kart dostępnych na eBayu ze stycznia i lutego, a dziś mamy dla Was kolejne informacje na ten temat, ale z kanału HardwareUnboxed. Ten przygotował swoje kolejne dokładne porównanie cen, które jasno wskazuje, że wszystkie karty graficzne tanieją, utrzymując wielotygodniowy trend.
test Asus GeForce RTX 3050 ROG Strix OC, recenzja Asus GeForce RTX 3050 ROG Strix OC, opinia Asus GeForce RTX 3050 ROG Strix OC
test Asus GeForce RTX 3050 ROG Strix OC, recenzja Asus GeForce RTX 3050 ROG Strix OC, opinia Asus GeForce RTX 3050 ROG Strix OC

Według najnowszych statystyk, przedstawiających dane z marca, wszystkie karty graficzne tanieją

Wedle zebranych informacji oraz statystyk, obecnie sklepy w większości (poza tymi w Rosji) mają już odpowiednie zapasy praktycznie wszystkich kart graficznych i sprzedają je tak, jak przed 3 laty bez potrzeby oczekiwania na dostawę czy rezerwowania z góry konkretnych modeli. Dotyczy to zarówno rynków zachodniej Europy, jak i USA, a przede wszystkim również Polski, z czego możemy tylko się cieszyć.

Czytaj też: Maszyna wirtualna w Hyper-V. Podpowiadamy, jak zainstalować system w systemie

Chociaż na poziom MSRP nie ma co liczyć, to jest lepiej niż było w ciągu dwóch ostatnich lat… a przynajmniej w USA, bo w serwisie Newegg ceny kart Radeon RX 6000 i GeForce RTX 30 są kolejno o 38% i 50% wyższe względem rekomendowanych cen detalicznych. Z kolei ogólnie ceny GPU w serwisie eBay spadły o 13% w przypadku modeli Radeon RX 6000 i o 10% w przypadku serii RTX 3000.

Tak też średnio za RTX 3090 trzeba zapłacić 2281 dolarów, za RTX 3080 12 GB 1360$, a za RTX 3060 już 628$, czyli w bezpośrednim przeliczeniu odpowiednio 9700 zł, 5800 zł i 2680 zł. Należy jednak pamiętać, że te ceny zawyża wiele modeli o podwyższonej kwocie sprzedaży przez spekulantów.

Czytaj też: Apple M1 Ultra w Mac Studio jest naprawdę… ultrawielki. Skąd taki rozmiar tego wyjątkowego SoC?

Cenowo poza granicami Polski (tam, gdzie panuje euro lub dolar) jest więc zdecydowanie lepiej względem lutego, bo osłabiona złotówka spowolniła spadki na naszym rodzimym rynku, a wysoki, bo 23% VAT na elektronikę robi swoje. Przez to, patrząc na ceny w jednym ze sklepów możemy powiedzieć, że jest dobrze… ale bez rewelacji, bo za RTX 3090 ciągle trzeba zapłacić ponad 10000 zł, a za RTX 3060 ponad 3000 zł, choć znajdzie się też oferta w cenie 2600 zł (jeśli idzie o najniższe ceny w chwili pisania tych słów). Z kolei jedna z ciekawych opcji, czyli RTX 3080, wymaga już wyłożenia przynajmniej ~6000-6200 zł.

Czytaj też: Framework PRIME, czyli jak sztuczna inteligencja Google tworzy lepsze architektury od inżynierów

Co ważne, wedle plotek, przeceny mogą się pogłębić w następnych tygodniach zwłaszcza po stronie GeForce RTX, bo ponoć w ostatnim czasie dotknęły bezpośrednio samego “źródła GPU”. Według nich NVIDIA obniżyła ceny swoich procesorów graficznych dla producentów, od których kupują je hurtownie, następnie sklepy i wreszcie my, konsumenci.