Flagowe karty graficzne nowej generacji. Co zdradzają świeże plotki?

W sieci pojawiły się właśnie najnowsze informacje na temat tego, czym dokładnie mogą być flagowe karty graficzne nowej generacji zarówno w przypadku NVIDIA, jak i Intela. Mowa więc kolejno o GeForce RTX 4090, jak i najpewniej Arc B- o nieokreślonym jeszcze numerze, ale idącym zapewne w kierunku B9XX.
GH100, flagowy procesor graficzny NVIDIA Hopper, NVIDIA Hopper, flagowy procesor graficzny
GH100, flagowy procesor graficzny NVIDIA Hopper, NVIDIA Hopper, flagowy procesor graficzny

Arc B9XX, czyli nowa karta graficzna Intela na bazie architektury Battlemage

Chociaż na ten moment Intel nie zaprezentował nawet swoich desktopowych kart graficznych pierwszej generacji (Arc Alchemist), to już do sieci trafiają informacje na temat ich następców w postaci modeli Arc Battlemage. Te będą wykorzystywać zupełnie nową architekturę, kiedy już trafią na rynek w okolicy 2023/2024 roku, oferując procesory graficzne typu MCM (Multi-Chip-Module) z nawet czterema połączonymi ze sobą nawzajem krzemowymi matrycami. Ich specyfika sugeruje walkę w segmencie najwyższej wydajności.

Czytaj też: NVIDIA stworzyła CPU i już przewyższa konkurencję, czyli o wydajności Grace

https://twitter.com/Redfire75369/status/1509201892144222209

W tej konfiguracji, według niejakiego Redfire, mają oferować niebywałe 20480 jednostek obliczeniowych FP32 za sprawą łącznie 10 Render Slice. Inne modele będą odpowiednio ograniczone do 2 lub 1 matrycy krzemowej, co pozwoli na łatwe zarządzanie ogólnymi możliwościami GPU w myśl podzielenia ich na poszczególne segmenty cenowe i wydajnościowe. Ciężko odpowiedzieć jednak już teraz na szczegóły związane z takim podejściem do sprawy w wykonaniu Intela.

Karta graficzna GeForce RTX 4090 od NVIDIA

Tak jak w najnowszej generacji Intel oraz AMD przejdą na konfiguracje MCM swoich procesorów graficznych, tak NVIDIA pozostanie przy monolitycznych GPU produkowanym z wykorzystaniem procesu 5N firmy TSMC. Wcześniej dowiedzieliśmy się, że w przypadku RTX 4090 możemy liczyć na 600-watowe TDP, 24 GB GDDR6X@21 Gb/s i łącznie 18432 rdzeni CUDA przy taktowaniu ~2,2 GHz, a dziś z jednej strony dostaliśmy potwierdzenie tego, a z drugiej nieco wątpliwości.

Czytaj też: Intel skomentował problematyczne chłodzenie procesorów Alder Lake oraz ich wyginanie się

Według znanego w plotkowym półświatku kopite7kimi, RTX 4090 może nawet nie być sygnowany rodziną RTX 40-, ale są na to najpewniej małe szanse. Idąc dalej, ma wykorzystywać laminat PG139 i procesor graficzny AD102-300, podlegając pod SKU330.