Jak chłodzić GeForce RTX 3090 Ti, to tylko w ten sposób, czyli 5 wentylatorów i chłodnica

Flagowa karta graficzna NVIDIA obecnej generacji w postaci modelu GeForce RTX 3090 Ti ma za zadanie przyzwyczaić nas do tego, że wydajne modele nowych generacji będą zarówno pożerać ogrom energii, jak i wymagać potężnych chłodzeń. Obecne 4-slotowe karty już nas nie dziwią, ale dla tych, którzy nie chcą mieć takiego “pustaka” w obudowie powstają modele pokroju tego GeForce RTX 3090 Ti G-Master Hydro autorstwa Sycom.
GeForce RTX 3090 Ti, chłodzenie GeForce RTX 3090 Ti,
GeForce RTX 3090 Ti, chłodzenie GeForce RTX 3090 Ti,

Firma Sycom opracowała GeForce RTX 3090 Ti G-Master Hydro

Sycom to japońska firma wyspecjalizowana w produkcji gotowych zestawów komputerowych, która najwyraźniej nie ma również nic przeciwko temu, aby zabrać się za niestandardowe projekty kart graficznych. Tak wynika z jej najnowszego modelu GeForce RTX 3090 Ti G-Master Hydro, który jest przykładem karty graficznej chłodzonej hybrydowo, bo zarówno systemem powietrznym na laminacie, jak i tradycyjnym blokiem wodnym.

Czytaj też: Tak podkręconych DDR5 jeszcze nie było. Poziom 10000 MT/s DDR5 przebity!

Łącznie nad temperaturami GeForce RTX 3090 Ti G-Master Hydro stanowi pieczę pięć wentylatorów, z czego trzy przypadają na laminat i obejmują nieokreślony dokładnie zestaw radiatora i wentylatorów, a dwa na chłodnicę dla obiegu wody. Na jej temat wiemy już więcej, bo zarówno to, że obejmuje zestaw AIO Asetek Hybrid GFX 240 mm z blokiem wodnym bezpośrednio na procesorze graficznym karty, jak również to, że standardowe 120 mm wentylatory zastąpiono modelami Noctua NF-A12X12 ULN, które są znane z cichej pracy i wysokiej skuteczności przepychania powietrza.

Czytaj też: Głośnik cienki jak papier prosto z MIT. Może zmienić każdą powierzchnię w źródło dźwięku

Tak rozbudowane chłodzenie GeForce RTX 3090 Ti G-Master Hydro sprawia, że chłodnica i blok wodny zajmują się głównie GPU, a trzy wentylatory rozpraszają ciepło radiatora przejęte z pamięci oraz sekcji zasilania. Syncom nie podaje żadnych danych na temat wydajności lub efektywności chłodzenia modelu RTX 3090 Ti, ale twierdzi, że ich RTX 3090 jest do 15 stopni Celsjusza chłodniejszy pod obciążeniem, gdy stosowane jest chłodzenie wodne.

Czytaj też: NVIDIA testuje nawet kilowatowe karty graficzne. Czyżby modele TITAN miały wrócić?

Co ważne, karta nie jest fabrycznie podkręcona, ale zapewne dzięki wydajniejszemu chłodzeniu można się spodziewać, że osiągana przez nią częstotliwość będzie wyższa. System Sycom z procesorem Intel Core i9-12900K i kartą GeForce RTX 3090 Ti jest już dostępny w sprzedaży w cenie 670870 jenów, czyli 23000 zł.