Laminaty GeForce RTX 3090 Ti wydają się wybrakowane. Jest ku temu dobry powód

Przedpremierowe plotki okazały się rzeczywistością. Po premierze kart nowej generacji będziemy świadkami jednego z największych przypadków “recyklingu modelowego” na rynku. Nie bez powodu bowiem laminaty GeForce RTX 3090 Ti wydają się wybrakowane.
Laminaty GeForce RTX 3090 Ti, GeForce RTX 3090 Ti
Laminaty GeForce RTX 3090 Ti, GeForce RTX 3090 Ti

Kompatybilność pinowa między GA102 i AD102 nowej generacji już pewna. To dlatego laminaty GeForce RTX 3090 Ti wydają się wybrakowane

O tym, że GeForce RTX 3090 Ti są… dziwne, dowiedzieliśmy się tuż przed premierą. Wszystko sprowadza się do wspomnianej kompatybilności pinowej między GA102 i AD102, o której NVIDIA uświadomiła swoich partnerów (firmy pokroju ASUSa, czy MSI). Z tego powodu obecne laminaty GeForce RTX 3090 Ti zarówno w wersjach niereferencyjnych, jak i referencyjnych, wydają się wybrakowane.

Czytaj też: Technologia Intel XeSS ma być odpowiedzią na FSR AMD i DLSS NVIDIA – kiedy zadebiutuje?

Mówiąc dokładniej, brakuje im elementów faz zasilania (dławików, MOSFETów) i jest to widoczne gołym okiem. W praktyce te braki nie powodują problemów, bo obecne konfiguracje są w stanie okiełznać 450-watowe zapotrzebowanie na energię, a kiedy nadejdzie czas 600-watowych konstrukcji wokół procesora graficznego AD102, producenci po prostu dołączą te brakujące elementy i będą mogli zacząć sprzedawać karty nowej generacji.

Czytaj też: Firma Moore Threads pokazała MTT S60 i MTS2000. To całkowicie chińskie procesory graficzne

Wszystko to bez dodatkowego projektowania i zmieniania konstrukcji laminatu i chłodzenia, bo jedyne co zmieni konfigurację z 450 watów na 600 watów, sprowadzi się do zastosowania odpowiedniej zworki. Oczywiście obecnie problem z zasilaniem tych kart z 16-pinowym złączem nowej generacji jest ogromny, bo pojedyncze złącze 12HVPWR wymaga zastosowania adaptera z czterech złączy zasilania do jednego.

Czytaj też: Procesor graficzny Intela zaskakuje liczbą tranzystorów. Znamy też taktowanie flagowca

Z jednej strony takie podejście do projektowania kart graficznych może być specjalnym ruchem NVIDIA w celu obniżenia cen kart graficznych nowej generacji, wykorzystujących rdzenie AD102. Jednak warto pamiętać, że od stycznia firma miała mieć problemy z BIOSem oraz laminatami RTX 3090 Ti, co może sugerować paniczne ratowanie tego nowego flagowca od porażki poprzez przeznaczenie dla niego laminatów dedykowanych GPU nowej generacji.