Takich wschodów słońca nie widuje się na co dzień. Uwiecznił go marsjański lądownik InSight

Wschody słońca na Ziemi, choć często przepiękne, nieco nam już spowszedniały. Czas więc pozachwycać się tym zjawiskiem zachodzącym na Marsie.
Takich wschodów słońca nie widuje się na co dzień. Uwiecznił go marsjański lądownik InSight

Widoczna poniżej fotografia została wykonana 10 kwietnia, a jej autorem jest lądownik InSight. Jego misja na powierzchni Czerwonej Planety rozpoczęła się w listopadzie 2018 roku. Jej głównym celem jest dostarczanie informacji na temat podpowierzchniowych warstw Marsa.

Czytaj też: Marsjańskie wydmy o niecodziennym kształcie. Uwieczniono je na zdjęciach z orbity

Gdybyście uznali, że samo zdjęcie nie robi wystarczającego wrażenia, to być może wasze apetyty zaspokoi timelapse wykonany z kilku połączonych obrazów. W efekcie powstał krótki materiał ukazujący Słońce przemieszczające się po marsjańskim nieboskłonie. Opis dodany z oficjalnego konta lądownika InSight na Twitterze sugeruje, że ten nigdy nie znudzi się widokiem wschodów słońca na Czerwonej Planecie. Co sądzicie na ten temat?

Wschód słońca na Marsie został uwieczniony przez instrumenty lądownika InSight

Lądownik wylądował w rejonie Elysium Planitia około 3,5 roku temu, a obecnie znajduje się na rozszerzonym etapie swojej misji, po tym, jak zakończył realizację podstawowego celu. Było nim zbieranie informacji na temat Marsa przez pełny rok marsjański, który trwa około 687 ziemskich dni.

Czytaj też: ISS na tle Słońca. Musisz zobaczyć to zdjęcie

InSight nie jest oczywiście jedynym pojazdem wysłanym z Ziemi do badania Czerwonej Planety. Poza tym na miejscu działają pojazdy takie jak między innymi łazik Curiosity oraz Perseverance czy chiński Zhurong. Poza tym na tamtejszej orbicie krążą bezzałogowe sondy zbierające informacje z większej odległości. W odległych planach jest oczywiście wysłanie załogowej misji, jednak wydaje się to możliwe do zrealizowania najwcześniej za 7-10 lat.