Zdjęcia satelitarne ukazały nowy chiński radar LPAR wycelowany w Japonię

W ciągu ostatnich kilku lat zarówno chińska marynarka, jak i ogólny przemysł stoczniowy przeszły istną rewolucję, co jednak dotknęło też inne gałęzie związane z wojskiem. Częścią szeroko zakrojonego programu modernizacji wojskowej tego państwa są też znaczne inwestycje w rozwój zdolności strategicznej świadomości sytuacyjnej. Nowy chiński radar wycelowany w Japonię jest przejawem jednej z nich.
nowy chiński radar
nowy chiński radar

Powstał nowy chiński radar LPAR. Jego oficjalne możliwości są zupełnie nieznane

Jak uświadomiło światu zdjęcie satelitarne wykonane przez firmę Maxar Technologies i opublikowane w serwisie Google Earth w lutym bieżącego roku, Chiny stworzyły sobie nowy radar typu LPAR. To skrót od angielskiego Large Phased Array Radar i oznacza radary będące w tym przypadku integralną częścią chińskiej sieci wczesnego ostrzegania, obrony przeciwrakietowej i śledzenia przestrzeni kosmicznej.

Czytaj też: Rosyjski ciężki miotacz ognia TOS-1A w rękach Ukrainy. Zwrot pocisków do właścicieli zapewne już w planach

Ten nowy radar został zbudowany na szczycie góry w powiecie Yiyuan w prowincji Shandong, czyli nieco ponad 100 km na południowy wschód od stolicy prowincji, Jinan. W tym miejscu nie jest jedynym radarem, bo towarzyszy mu drugi, nieco starszy (jego powstanie datuje się na 2013-2014 rok), znajdujący się nieopodal. W przeciwieństwie do niego różni się jednak ułożeniem, bo jest skierowany w stronę Japonii i najpewniej powstał z myślą o wykrywaniu pocisków balistycznych z odległości tysięcy kilometrów. Sam w sobie jest skierowany w kierunku północno-wschodnim.

Czytaj też: Spójrzcie na zdjęcia rosyjskiego krążownika Moskwa „po wybuchu składu amunicji”

Wbrew pozorom, “nowy radar Chin” wcale nie jest taki nowy, bo mógł zostać zbudowany wiele miesięcy temu, bo po listopadzie 2019 roku. Z jego pomocą Chiny najpewniej zapewniły sobie wczesne ostrzeganie przed wystrzeleniem pocisków balistycznych z Korei Północnej i Południowej, większości Japonii, a nawet części rosyjskiego Dalekiego Wschodu. Trudno to jednak określić, bo możliwości chińskich radarów typu LPAR nie są znane.

Czytaj też: Inżynieryjny majstersztyk, czyli niedoszły amerykański bombowiec strategiczny XB-70 Valkyrie

Spekulacyjnie (jak zauważa Defense News) można je jednak porównać do radarów AN/FPS-115 amerykańskiej sieci Pave Paws, bo odpowiadają im nawet nachyleniem. Teoretycznie to sprawia, że chińskie radary mogą mieć zasięg wykrywania obiektów o przekroju radarowym 10 metrów kwadratowych w zasięgu 5600 km.