Pierwszy mieszkalny budynek został już wyposażony automatycznie regulujące się szyby
Glass Dyenamics oferuje swoje unikalne automatycznie regulujące się okna, a tak naprawdę również szybki w formie ozdobnych wstawek, dla wszystkich chętnych w USA, podkreślając, że cena takiej przyjemności odpowiada cenie “szkła premium” dostępnego na rynku. Jest jednak znacznie bardziej zaawansowane od wszystkich komercyjnych szkieł, bo pod wpływem ładunku elektrycznego reguluje swój poziom przezroczystości.
Czytaj też: Ta folia żelowa zapewnia kilka litrów wody pitnej dziennie. Wysysa ją nawet z suchego powietrza
Nasze szkło jest dziś dostępne dla konsumentów w cenach porównywalnych z powszechnie dostępnym szkłem premium, takim jak szkło matowe lub wzorzyste. Wchodzimy na rynek ze szkłem do drzwi wejściowych, okien bocznych i rygli, a w ciągu najbliższych dwunastu miesięcy zwiększymy produkcję– stwierdził założyciel firmy Glass Dyenamics w ogłoszeniu.
Tego typu element w przypadku budynków staje się integralną częścią mechanizmów kontroli przepływu temperatury, zależnie od tego, czy mieszkańcy chcą ją podnieść, czy obniżyć w swoich czterech kątach. W praktyce oznacza to, że okna stają się przezroczyste, kiedy zależy nam na tym, aby dom ocieplały promienie słoneczne i zaciemniają się nawet całkowicie, kiedy pragniemy chłodu (lub prywatności).
Czytaj też: Mgławice da się odwzorować nawet w 3D. Jak udaje się to astronomom?
Jak dotąd to dynamiczne szkło przeszło pomyślnie testy terenowe obejmujące ponad 100000 cykli w warunkach wytrzymałości środowiskowej zgodnych z normą ASTM. O ich trwałość nie trzeba się więc martwić, a zważywszy na to, że ich zastosowanie może doprowadzić do obniżenia kosztów energii za chłodzenie i ogrzewanie o 20%, to zdecydowanie ciekawa propozycja na rynku. Obecnie jest jednak dostępna wyłącznie w formie szyb do drzwi oraz towarzyszących im mniejszym okienkom.
Czytaj też: Nowoopracowane akumulatory Tesli mogą wytrzymać nawet 100 lat użytkowania
Ponoć tego typu automatycznie regulujące się szyby w budynkach mieszkalnych mogą wyeliminować 78 milionów ton metrycznych emisji dwutlenku węgla rocznie do roku 2030. Na to przynajmniej wskazuje najnowszy raport NREL i Berkeley Lab.