Błąd Huawei AppGallery pozwala na pobieranie płatnych aplikacji na Androida… za darmo

Zwykle luki w zabezpieczeniach sklepów z aplikacjami nie są niczym dobrym dla użytkowników, jednak w tym wypadku, raczej narzekać mogą jedynie deweloperzy. Błąd odkryty w Huawei AppGallery pozwala bowiem na pobieranie płatnych aplikacji bez ponoszenia żadnych kosztów.
huawei appgallery
huawei appgallery

Oczywiście od razu zaznaczamy, że wykorzystywanie takiej luki nie jest niczym dobrym. To idealna furtka dla piractwa aplikacji, a także sposób na jawne okradanie deweloperów, których pozbawia się pieniędzy za ich ciężką pracę. Tym razem jednak jest to przykład luki w zabezpieczeniach, która nie stwarza bezpośredniego zagrożenia ze strony złośliwego oprogramowania.

Czytaj też: Globalna premiera już za nami. Ile poza Chinami kosztuje Huawei Mate Xs 2?

Od kilku miesięcy za płatne aplikacje w Huawei AppGallery nie trzeba płacić

Błąd został odkryty przez programistę Androida Dylana Roussela i sprowadza się do tego, że interfejs API AppGallery nie zapewnia żadnej ochrony płatnych aplikacji. Nie jest to oczywiście takie łatwe, bo wykorzystanie luki w zabezpieczeniach wymaga trochę pracy i wiedzy technicznej, jednak jeśli już się tego dokona – aplikacje premium stoją przed nami otworem, a na ich pobieraniu nasz portfel nie ucierpi.

Czytaj też: Huawei P50 Pro z łącznością 5G? Tak, ale tylko z tym etui

huawei appgallery

Russel wykorzystując tę lukę był w stanie bez problemu pobierać wiele płatnych aplikacji, choć zaznaczył, że problem dotyczy tylko tych deweloperów, którzy umożliwiają weryfikację licencji swoich aplikacji. Błąd został oczywiście zgłoszony Huawei i to jeszcze w lutym tego roku. Firma nawet przypisała luce odpowiedni identyfikator, a także zaoferowała Russelowi nagrodę (odmówił jej przyjęcia).

Czytaj też: Huawei Watch GT 3 Pro wkracza na polski rynek. Znamy ceny i szczegóły promocji na start

Jednak… błąd nadal nie został naprawiony. Mamy nadzieję, że stanie się do niedługo, bo takie działanie naraża deweloperów na coraz większe straty z każdym kolejnym dniem.