BOE przedstawia pierwszy na świecie 17,3-calowy składany ekran AMOLED dla laptopów

Podczas tegorocznego SID Display Week w San Jose w USA wiele firm pokazało swoje nowości w zakresie technologii wyświetlania. Jednak Samsung, TCL czy Visionox zostały zepchnięte na dalszy plan przez chińską firmę BOE. Wszystko za sprawą wyjątkowego, 17,3-calowego składanego ekranu AMOLED przeznaczonego nie do smartfonów, a laptopów.
BOE przedstawia pierwszy na świecie 17,3-calowy składany ekran AMOLED dla laptopów
BOE przedstawia pierwszy na świecie 17,3-calowy składany ekran AMOLED dla laptopów

W czasie, gdy producenci smartfonów wypuszczają coraz to nowe modele, technologia składanych ekranów w tym segmencie już nas niespecjalnie dziwi. Na razie rynek w tej kwestii jest dość stabilny, choć oczywiście wszystko zacznie się zmieniać w chwili, gdy zgłaszane teraz patenty wejdą do masowej produkcji. W końcu co chwilę słyszymy o nowych pomysłach na rolowane, wielokrotnie składane czy rozsuwane ekrany, ale na razie to raczej dość odległa przyszłość.

Czytaj też: Premiera nowych układów Qualcomm już za kilka dni. Zadebiutuje Snapdragon 8 Gen 1+ i Snapdragon 7 Gen 1?

Oto pierwszy na świecie 17,3-calowy f-OLED dla laptopów od BOE

Tymczasem BOE, chiński producent wyświetlaczy, postanowił wprowadzić składane ekrany do laptopów, za sprawą pierwszego i zarazem największego ekranu tego typu. Ten został zaprezentowany podczas tegorocznego wydarzenia SID i zdecydowanie stał się główną atrakcją imprezy. Wyświetlacz f-OLED (autorskie rozwiązanie BOE w zakresie technologii AMOLED) ma przekątną 17,3 cala, oferuje rozdzielczość 2560 x 1920 pikseli, proporcje 4:3, ultracienkie ramki i 100% gamę kolorów DCI-P3. Dodatkowo jest nawet wyposażony 10-bitowe RGB i HDR500.

Pokazano kilka wariantów tego ekranu, które możecie podejrzeć poniżej. Jest więc model pełnoekranowy, składany i zawijany. BOE umożliwia integrację wielu funkcji, takich jak czytnik linii papilarnych pod ekranem, biometria czy kamera pod wyświetlaczem. Te kwestie będą zależały od producenta urządzeń, do których trafią.

Czytaj też: Na premierę Xiaomi 12 Ultra czekamy od wielu miesięcy. Nowy przeciek wskazuje potencjalną datę i ceny

Właściwie, żeby być dokładnym, będą zależały od ASUSa, bo zgodnie z ogłoszeniem BOE, to właśnie ta firma dostanie nowe wyświetlacze f-OLED na wyłączność. Co istotne, wiadomo już, że trafią do laptopa ZenBook 17-Fold OLED. Jeszcze nie wiemy dokładnie kiedy powinniśmy spodziewać się jego premiery, ale ma ona nastąpić jeszcze w tym roku.