Ta folia żelowa zapewnia kilka litrów wody pitnej dziennie. Wysysa ją nawet z suchego powietrza

Trwające na całym świecie badania i dążenia do zapewnienia ludzkości taniego i powszechnego sposobu na uzyskiwanie wody pitnej doczekały się kolejnej cegiełki. Tym razem w postaci żelu. Zespół naukowców z University of Texas w Austin opracował własnymi siłami folię żelową, która nie dość, że jest tania, to jeszcze generuje wiele litrów wody każdego dnia, pochłaniając ją nawet bezpośrednio z powietrza o niskiej wilgotności.
folia żelowa
folia żelowa

Nowa folia żelowa zapewnia nawet kilka litrów wody dziennie, pochłaniając wilgoć z powietrza

Otaczające nas powietrze dosłownie wypełnia niezmierzona ilość wody, która w postaci niewidocznej, ale odczuwalnej wilgotności, tylko czeka na to, aby zebrać ją folią czy specjalnym żelem. Obecnie zespoły z całego świata opracowują własne sposoby na skorzystanie z tego mechanizmu i ten z University of Texas wyróżnia się na tle pozostałych za sprawą specjalnej folii, której cechy sugerują możliwość wprowadzenia do użytku na masową skalę.

Czytaj też: Czarne dziury ukryte w galaktykach karłowatych

Opracowana “folia żelowa” jest ponoć nie tylko tania, ale też skuteczna w swoim działaniu. Trudno się temu dziwić, bo składa się z dwóch głównych składników, które nie są drogie, a na dodatek są stosunkowo powszechne. Pierwszą z nich jest celuloza, która pochodzi ze ścian komórkowych roślin, a drugą guma konjac, będąca powszechnie stosowanym dodatkiem do żywności.

Czytaj też: Smok sprzed 86 milionów lat. Paleontolodzy dokonali niesamowitego odkrycia

Po połączeniu tych dwóch składników uzyskuje się żelową powłokę, która może wchłaniać wodę z powietrza, a następnie ją “oddawać”, nie wymagając przy tym dużego nakładu energii. Wszystko sprowadza się do tego, że porowata struktura gumy przyciąga wodę z otaczającego ją powietrza, która skrapla się, a celuloza reaguje na delikatne ciepło, co pozwala na zmianę jej właściwości hydrofobowych i w praktyce uwolnić przechwyconą wodę.

Czytaj też: Komputery kwantowe są lepsze do symulacji niż klasyczne. Ale jak pozbyć się szumu?

Proces produkcji jest banalny i łatwo skalowalny, a w testach folia żelowa przy wilgotności względnej wynoszącej 30% mogła wyprodukować 13 litrów wody dziennie z kilograma żelu (koszt jego wyprodukowania wynosi 2$). Co ciekawe, nawet po spadku wilgotności do 15% (to poziom niski nawet dla pustynnego powietrza) mogła wyprodukować ponad 6 litrów wody dziennie z kilograma. To jednak dopiero początek, bo zespół twierdzi, że wydajność nowej folii żelowej można jeszcze bardziej zwiększyć, tworząc kompleksowe systemy.