Google ostrzega: groźne spyware Alien obrało sobie za cel użytkowników Androida

Naukowcy z Google Threat Analysis Group (TAG) poinformowali o nowym typie groźnego spyware, którego celem stali się użytkownicy urządzeń z Androidem. Oprogramowanie szpiegujące Predator atakuje w wielu krajach.
Google ostrzega: groźne spyware Alien obrało sobie za cel użytkowników Androida

Nowe oprogramowanie szpiegujące o nazwie Alien atakuje użytkowników Androida na całym świecie

Jak podaje Google Threat Analysis Group (TAG), użytkownicy urządzeń z Androidem na całym świecie, mogą stać się celem oprogramowania szpiegującego o nazwie Alien, mogącego zawierać złośliwe oprogramowanie lub wirusy Predator. Mówi się, że opracowała je firma Cytrox z Macedonii Północnej. W jakim celu?

Czytaj też: Poznaliśmy najpopularniejsze hasła w Polsce i oniemieliśmy. Apelujemy – zadbajcie o swoje bezpieczeństwo

Alien należy do kategorii oprogramowania szpiegującego, jest więc w stanie dostać się do naszych wiadomości e-mail, nagrywać dźwięki z telefonu, ukrywać aplikacje itp. Według TAG, sposób infekowania urządzeń jest dość prosty. Ofiary otrzymują wiadomości mailowe zawierające linki. Już jedno kliknięcie w nie sprawia, że zostajemy przeniesieni na stronę, która automatycznie instaluje na naszym smartfonie oprogramowanie Alien. Następnie malware infekuje nasz sprzęt przy pomocy wirusa Predator, który może być wykorzystywany przez hakerów w celu szpiegowania.

Czytaj też: Google zakazało reklam aplikacji szpiegujących i… te nadal wyświetlają się w wyszukiwarce

Wedle raportu Google, po analizie trzech kampanii hakerskich, oprogramowanie było wykorzystywane do ataków i szpiegowania ludzi, jako narzędzie wspierane przez rząd w Egipcie, Armenii, Grecji, Madagaskarze, Wybrzeżu Kości Słoniowej, Serbii, Hiszpanii i Indonezji. Firma badająca bezpieczeństwo online CitizenLab również wykryła wiele ataków, a Google twierdzi, że wszystkie są powiązane z oprogramowaniem szpiegującym Alien.

Czytaj też: Microsoft Edge oficjalnie dostaje VPN. Na razie jednak tylko nieliczni skorzystają z usługi

Google zaczęło już udostępniać poprawki, które mają na celu załatanie luk w zabezpieczeniach. Jednocześnie po raz kolejny nawołuje do zachowania ostrożności podczas otwierania wiadomości mailowych z nieznanych źródeł. My ze swojej strony dodamy, żeby uważać nie tylko przy wiadomościach e-mail, ale też w każdym innym wypadku, gdy dostajemy jakiś podejrzany link.