Microsoft Edge oficjalnie dostaje VPN. Na razie jednak tylko nieliczni skorzystają z usługi

Na początku maja dowiedzieliśmy się, że Microsoft szykuje dla swojej przeglądarki usługę VPN o nazwie “Secure Network”. Wtedy była to informacja nieoficjalna, którą jednak teraz firma potwierdziła wprowadzając usługę do Microsoft Edge w wersji Canary. Na razie podgląd jest dostępny jedynie dla ograniczonej grupy Edge Insiders.
edge 104, microsoft edge, edge 101, edge 98, edge 97, Windows 11, Microsoft Windows 11, monopol Edge, Edge Microsoft, Windows 11 Edge
edge 104, microsoft edge, edge 101, edge 98, edge 97, Windows 11, Microsoft Windows 11, monopol Edge, Edge Microsoft, Windows 11 Edge

Gigant z Redmond właśnie uruchomił wersję zapoznawczą Microsoft Edge Secure Network, sieci VPN zintegrowanej z jego przeglądarką internetową

Tak jak była mowa wcześniej,  Microsoft Edge Secure Network obsługiwany będzie przez Cloudfare, a zebrane przez firmę dane diagnostyczne i pomocnicze mają być usuwane co 25 godzin, w celu zapewnienia prywatności i bezpieczeństwa. Jak wyjaśnia Microsoft, jest to to uproszczona i bezpłatna wersja VPN-ów dostępnych na rynku, która nie wymaga żadnej zewnętrznej instalacji ani oprogramowania, a tym bardziej rozszerzeń. Celem tej funkcji jest zapewnienie użytkownikom bezpiecznego połączenia podczas pracy w sieciach publicznych.

Czytaj też: Google wypuszcza Android 13 Beta 2. Zerknijmy na nowości

Dzięki Secure Network ukryjemy nasz adres IP, zaszyfrujemy dane i będziemy mogli kierować ruch przez przez bezpieczną sieć opartą na Cloudflare. W przeciwieństwie do tradycyjnych usług VPN, to Bezpieczna Sieć automatycznie wybiera serwery znajdujące się w okolicy, aby umożliwić otrzymywanie odpowiednich treści geograficznych.

Czytaj też: Mapy Google dostają nową funkcję. To połączenie Street View i zdjęć satelitarnych

Na razie nie wiadomo, czy usługa pozostanie w pełni darmowa, czy może z czasem Microsoft doda do niej jakieś płatne rozszerzenia funkcjonalności. Obecnie udostępnione zostało 1 GB darmowych danych, co ma wystarczyć do przetestowania działania funkcji, choć z pewnością nie wystarczy do grania w gry czy oglądania wideo.

Czytaj też: OPPO Reno8 Pro znów pojawia się w przecieku. Jego specyfikacja ma przed nami coraz mniej tajemnic

Obecnie ta opcja jest dostępna tylko jako podgląd w kanale Microsoft Edge Canary, więc jeśli chcecie ją przetestować, musicie pobrać tę wersję z oficjalnej strony internetowej i zalogować się za pomocą swojego konta Microsoft. Wtedy wystarczy już otworzyć menu przeglądarki, wybrać opcję “Bezpieczna sieć” i ją włączyć.