Powstaje nowy okręt podwodny Chin. Widać go tylko z orbity

Firma Planet Labs operuje konstelacją satelitów, które nieustannie zapewniają zainteresowanym zdjęcia satelitarne Ziemi. Na ich podstawie analitycy wykazali, że powstaje obecnie nowy okręt podwodny Chin, który… no właśnie – jak wiele możemy teraz o nim powiedzieć?
Rosja i Chiny, Wojny w kosmosie,
Rosja i Chiny, Wojny w kosmosie,

Nowy okręt podwodny Chin idealnie wpasowuje się w obecne dążenie tamtejszej marynarki do niszczenia celów nawodnych i naziemnych

Na ten moment wydaje się pewne, że ten nowy okręt podwodny Chin jest przedstawicielem zupełnie nowego typu i jego najważniejszym atutem będzie m.in. wyrzutnia pocisków manewrujących. Jego powstawanie wcale nas nie dziwi, bo jak wiadomo, Chiny w przypadku swojej marynarki (PLAN) dążą do istnej hegemonii, co tyczy się też okrętów podwodnych.

Czytaj też: Obejrzyjcie jak ukraiński Skif zniszczył jadący rosyjski bojowy wóz piechoty

Jak widać na powyższym zdjęciu satelitarnym, to z całą pewnością nowy typ lub bardzo zmodyfikowany podtyp istniejącego już okrętu podwodnego Chin. Obecnie znajduje się on w stoczni Huludao w prowincji Liaoning w północnych Chinach i najpewniej wykorzystuje napęd atomowy. Ten jest zaprzęgnięty do nowego i zupełnie nierzucającego się w oczy systemu napędowego, a poza tym odsłonięty kadłub zdradza obecność wyrzutni pocisków manewrujących.

Czytaj też: Ukraińskie drony postrachem Rosjan. Obejrzyjcie zniszczenie dwóch BMP-3

Według analityków, tego typu okręt podwodny wpisuje się w chińskie dążenie do uzyskania zdolności atakowania bardzo oddalonych celów lądowych lub wrogich okrętów. Pociski manewrujące wpisują się w ten charakter, jak ulał, a ich obecność wydaje się wręcz pewna, zważywszy na (najpewniej) zestaw wyrzutni pionowych (VLS), którego obecność zdaje się zdradzać prostokątna część na kadłubie.