Premiera Intel Alder Lake HX. Tylu rdzeni w laptopach jeszcze nie było

Zgodnie z wcześniejszymi plotkami, Intel wreszcie odmienił rynek laptopów, zapewniając im procesory, o których przed kilkoma laty mogliśmy tylko pomarzyć. Premiera Intel Alder Lake HX wyznacza nowe standardy na rynku mobilnym, jako że to praktycznie przeniesienie obecnie najpotężniejszych procesorów konsumenckich (Alder Lake-S) na poletko najwydajniejszych modeli notebooków.
Premiera Intel Alder Lake HX, Tylu rdzeni w laptopach jeszcze nie było, Intel Alder Lake HX, procesory Alder Lake HX, Core 12. gen HX
Premiera Intel Alder Lake HX, Tylu rdzeni w laptopach jeszcze nie było, Intel Alder Lake HX, procesory Alder Lake HX, Core 12. gen HX

Nowe procesory Intel Alder Lake HX zapewniają zupełnie nowy poziom wydajności w mobilnym sprzęcie, gwarantując jeszcze więcej rdzeni

Cała rodzina Intel Alder Lake HX składa się z łącznie siedmiu procesorów Core, różniących się zarówno zestawem rdzeni, osiąganym taktowaniem, możliwością podkręcania i ewentualną kompatybilnością z platformami vPro poprzez obsługę funkcji ECC, czyli korekcji błędów pamięci. Poza tym pozostają takie same w kwestii matrycy krzemowej (H0, a nie okrojonej, jak rodzina Core -H) oraz poziomów Processor Base Power (55 watów) i Max Turbo Power (157 watów).

Czytaj też: Ciągłe spadki cen kart graficznych cieszą… tyle że to ciągle 1,5-letnie sprzęty

Zdecydowanie nie są to procesory, które wybiera się z myślą o możliwie najdłuższej pracy na jednym ładowaniu. Dodatkowo są one jednoznacznie (wskazuje na to iGPU ograniczone do ledwie 32, a nawet 16 EU) wskazane do łącznia z dedykowanymi mobilnymi modelami kart graficznych w laptopach z najwyższej półki (zarówno gamingowych, jak i tych z myślą o pracy).

Czytaj też: Sankcje uderzają w rosyjskie procesory na bazie architektury ARM

Najpotężniejszymi układami w całej rodzinie są (bez zaskoczenia) Intel Core i9-12950HX i Core i9-12900HX. Te, względem Core i-12900H, różnią się przede wszystkim zapewnianiem dwóch dodatkowych rdzeni Performance, więc również czterech wątków. Dodatkowo mają o 4 MB więcej pamięci L3 (30 vs 26 MB), a ich taktowanie jest w rzeczywistości niższe (szczegóły powyżej) z pominięciem poziomu Max Turbo Frequency na poziomie 5 GHz.

Czytaj też: Pierwszy wewnętrzny dysk SSD ASUSa na horyzoncie. Co już wiadomo o Strix SQ7?

Każdy z procesorów Intel Core HX 12. generacji wspiera do 128 GB pamięci DDR4-3200 lub DDR5-5200 (również warianty LPDDRX) w łącznie czterech modułach, nawet cztery dyski SSD M.2 PCIe 4.0×4 czy interfejs PCIe 5.0 z myślą o kartach graficznych nowej generacji.