Składane smartfony Apple mogą zostać wyposażone w ekrany znane z czytników e-booków

Od dawna mówi się, że składane smartfony Apple powstają, choć dopiero w ostatnim czasie pojawiło się więcej informacji na ten temat. Mówi się, że producent opracowuje nową technologię ekranów, a teraz dostajemy kolejny interesujący przeciek. Wedle niego, Apple postawi na kolorowe panele EPD (Electronic Paper Display) od E-Ink.
Składane smartfony Apple mogą zostać wyposażone w ekrany znane z czytników e-booków
Składane smartfony Apple mogą zostać wyposażone w ekrany znane z czytników e-booków

Apple sięgnie po kolorowe ekrany E-Ink do swoich składanych smartfonów

Wedle najnowszych doniesień, które udostępnił analityk Ming-Chi Kuo, Apple ma zamiar użyć kolorowych paneli EPD firmy E-Ink w swoim nadchodzącym składanych smartfonie, najprawdopodobniej – w tym zewnętrznym ekranie. Dzięki technologii E-Ink będzie można w ten sposób zaoszczędzić sporo energii, którą odpowiednio spożytkuje ekran wewnętrzny.

Czytaj też: Huawei Watch GT 3 Pro wkracza na polski rynek. Znamy ceny i szczegóły promocji na start

Ekrany EPD, potocznie zwane elektronicznym papierem, od długiego czasu wykorzystuje się w czytnikach e-booków. Mają ogrom zalet, takich jak czytelność w słońcu, niskie zużycie energii, szerokie kąty widzenia, a dodatkowo nie męczą oczu i wyglądają jak papier. Dodatkowo, dzięki technologii E-Ink, wyświetlacz zużywa energię tylko wtedy, gdy coś się na nim zmienia, czyli np. podczas zmiany strony, a nie kiedy czytamy treści na niej zawarte.

Czytaj też: Apple pracuje nad specjalnymi panelami OLED. W przyszłości mogą trafić do składanych iPhone’ów

Dużą przewagą paneli e-ink nad tradycyjnymi OLED i LCD jest ich niski pobór mocy, a główną wadą jest niska częstotliwość odświeżania. Spodziewać się jednak można, że w przypadku dodatkowego ekranu nie będzie to aż tak przeszkadzać. Warto też wspomnieć, że E-Ink również pracuje nad nowymi typami swoich wyświetlaczy, w tym składanymi czy rolowanymi.

Czytaj też: iPhone z USB-C? Apple podobno już go testuje

Mówi się, że pierwszy składany smartfon Apple wyposażony w kolorowy ekran od E-Ink pojawi się na rynku około 2025 roku. Jeśli to prawda, do tego czasu technologia tajwańskiej firmy może rozwinąć się na tyle, że obecne problemy zostaną wyeliminowane, a Apple będzie mogło zastosować panel EPD zarówno w zewnętrznym, jak i wewnętrznym ekranie.