Nie tylko Fitbit Ionic jest groźny dla zdrowia. Problem może dotyczyć innych smartwatchy producenta

Na początku marca dowiedzieliśmy się, że Google postanowiło wycofać z rynku prawie 1,7 mln smartwatchy Fitbit Ionic z powodu wady mogącej zagrażać zdrowiu użytkowników. Teraz okazuje się, że problem może dotyczyć nie tylko tego modelu, ale wszystkich urządzeń Fitbit.
Nie tylko Fitbit Iconic jest groźny dla zdrowia. Problem może dotyczyć innych smartwatchy producenta
Nie tylko Fitbit Iconic jest groźny dla zdrowia. Problem może dotyczyć innych smartwatchy producenta

Nie tylko Fitbit Ionic powoduje oparzenia?

Po prawie pięciu latach od premiery i dwóch od zakończenia produkcji, Fitbit Ionic został wycofany z rynku. Powód? W takich przypadkach może być tylko jeden. Wada konstrukcyjna zagrażająca zdrowiu. W sieci zaczęły bowiem pojawiać się zgłoszenia o przypadkach poparzeń, którym ulegali użytkownicy tych smartwatchy, wynikająca z nadmiernego przegrzewania się baterii. Nie mówimy tutaj o takich delikatnych oparzeniach, bo były przypadki tych drugiego, a nawet trzeciego stopnia. Zresztą, sam fakt, że firma zdecydowała się na wycofanie takiej ilości urządzeń i zaproponowanie rekompensaty w wysokości 299 dolarów (lub równowartości w lokalnej walucie) pokazuje, jak poważny jest to problem.

Czytaj też: Te smartfony Xiaomi napędzi Snapdragon 8 Gen 1+. Kod źródłowy MIUI ujawnił listę

Wydawało się, że dotyczy on jedynie Fitbit Ionic i sprawa przycichnie. Stało się jednak inaczej. Pojawił się bowiem nowy pozew zbiorowy złożony przed kolejne osoby (reprezentujący klientów w Kalifornii, Florydzie, Illinois, Massachusetts, Minnesocie, Missouri, New Jersey, Nowym Jorku, Pensylwanii, Oregonie i Waszyngtonie), które ucierpiały przez urządzenia Fitbit i nie chodzi już o model Ionic, a o (w tym przypadku) Fitbit Versa Light i Fitbit Versa 2. W obu przypadkach wystąpił problem z przegrzewaniem się baterii w wyniku którego użytkownicy doznali oparzeń.

Co istotne, w pozwie można przeczytać, że chodzi nie tylko o te dwa kolejne modele, a o inne produkty Fitbit. W pozwie wymieniono: Versa, Versa 2, Versa 3, Charge 4, Versa Light, Ionic, Sense, Alta HR, Inspire, Inspire HR, Inspire 2 i Blaze. Twórcy pozwu podkreślają jednak, że niewykluczone iż wada konstrukcyjna dotyczy wszystkich urządzeń producenta. Wydaje się, że wycofanie z rynku Ionic sprawiło, że posiadacze innych modeli również zaczęli zgłaszać występujące od dawna problemy z ich smartwatchami. Jeśli jesteście ciekawi, możecie sprawdzić konto @fitbitsupport na Twitterze, gdzie znajdziecie mnóstwo zdjęć przedstawiających stopione ładowarki czy urazy ciała.

Czytaj też: Specyfikacja Nothing Phone (1) wyciekła. Premiera coraz bliżej

Warto też wspomnieć, że w pozwie kwestionowany jest także sposób postępowania w sprawie wycofania z rynku modelu Ionic. Pomimo deklaracji, wiele klientów nadal nie dostało swoich zwrotów, choć czekają od początku marca.