Pierwszy na świecie uniwersalny procesor. Tachyum Prodigy łączy funkcje CPU, GPU i TPU zaskakując wydajnością

Chociaż uniwersalne procesory łączące funkcje procesora graficznego i centralnego są już na świecie od lat, to zaprezentowany przez firmę Tachyum układ Prodigy zawdzięcza swoją wyjątkowość pewnemu dodatkowi. Ten “pierwszy na świecie uniwersalny procesor” łączy bowiem CPU, GPU i TPU (Tensor Processing Unit) w formie jednorodnej architektury. Według firmy, jej dzieło zapewnia ogromny wzrost wydajności przy kosztach wielokrotnie niższych niż produkty konkurencyjne.
Pierwszy na świecie uniwersalny procesor,Tachyum Prodigy, Tachyum, Prodigy
Pierwszy na świecie uniwersalny procesor,Tachyum Prodigy, Tachyum, Prodigy

Po co komu rozgraniczenie na procesory centralne i graficzne, kiedy wszystko można mieć w Tachyum Prodigy?

Według ogłoszenia prasowego, układ Prodigy przeznaczony do superkomputerów zajmujących się operacjami w chmurze, sztuczną inteligencją i sektorem HPC, przebija możliwościami konkurencję na każdym froncie. Oferuje ponoć 4-krotnie wyższą wydajność niż najszybszy Xeon, 3-krotnie wyższą wydajność niż NVIDIA H100 i 6-krotnie wyższą wydajność w szkoleniach SI i obciążeniach związanych z wnioskowaniem. Zachwyca jednocześnie energooszczędnością, zapewniając nawet 10-krotnie wyższą wydajność przy tej samej mocy.

Czytaj też: Sonos Ray to najtańszy soundbar w ofercie producenta. A to dopiero początek nowości

Skąd te możliwości? Specyfikacja zdradza to od razu, bo Prodigy w najwyższej formie, przeznaczonej dla wieloprocesorowych platform 4- i 2-slotowych, ma do zaoferowania:

  • 128 wysokowydajnych zunifikowanych 64-bitowych rdzeni pracujących z częstotliwością do 5,7 GHz
  • 16 kontrolerów pamięci DDR5
  • 64 linii PCIe 5.0

Czytaj też: Premiera Intel Alder Lake HX. Tylu rdzeni w laptopach jeszcze nie było

W przeciwieństwie do innych sprzętów, Prodigy został zaprojektowany tak, aby od podstaw obsługiwać przetwarzanie macierzowe i wektorowe. Wśród funkcji wektorowych i macierzowych układu znajduje się obsługa szeregu typów danych (FP64, FP32, TF32, BF16, Int8, FP8 i TAI), a skuteczność takiego połączenia firmy będą mogły sprawdzić jeszcze w tym roku. Firma Tachyum ma bowiem w planach rozesłanie próbek (łącznie ośmiu różnych wersji Prodigy) w ciągu następnych miesięcy przed rozpoczęciem produkcji seryjnej w pierwszej połowie 2023 roku.