Naukowcy chcą nam umożliwić uprawę drewna. Obejmuje naturalny wzrost i druk 3D

W dążeniu do ochrony drzew na naszej planecie, naukowcy poszukują sposobu na pozyskiwanie drewna w możliwie najprostszy, najbardziej ekologiczny i w ogólnym rozrachunku, po prostu najlepszy sposób. Zespół z MIT ostatnio osiągnął w tej kwestii ogromny kamień milowy, który może sprawić, że kiedyś będziemy mogli może nie tyle sadzić drewno, z którego wyrośnie mebel, a uprawiać drewno i wykorzystywać je do druku 3D.
uprawę drewna
uprawę drewna

Wylesianie Ziemi trwa, więc trzeba coś z tym zrobić. Pomysł naukowców? Uprawa drewna

Wspomniani naukowcy dokonali przełomu w procesie, który pewnego dnia może pozwolić nam uprawiać drewno i wykonywać z niego wydruki bezpośrednio na kształt mebli oraz szeregu innych przedmiotów. Można to porównać do “mięs z probówki”, czyli dążenia do umożliwienia hodowania drewna w laboratoriach i z czasem również w wielkich… fabrykach? Sadach? Sztucznych lasach? Trudno to sobie wyobrazić, ale taka właśnie ma być przyszłość.

Czytaj też: NASA zweryfikuje swoje najszybsze połączenie laserowe z orbity, wykorzystując CubeSat z TBID

Jeśli wysiłek zespołu z MIT nie pójdzie na marne, finalnie drewniane przedmioty będzie można uprawiać i drukować, a nie wycinać, kształtować i łączyć. Co wtedy stanie się z tradycyjnym stolarstwem? Zapewne pójdzie w zapomnienie, albo zmusi specjalistów do przejścia na to “nowoczesne stolarstwo”, które finalnie może wyjść ludzkości na lepsze, zważywszy na wzrost integralności takich naturalnych wyrobów bez żadnych sztucznych łączeń.

Czytaj też: Powstał najmniejszy zdalnie sterowany robot. Przypomina kraba, a buduje go stop o pamięci kształtu

To jednak jeszcze odległa przyszłość, bo technologia z całą pewnością nie doczeka się rychłej komercjalizacji. Na ten moment zespół naukowców z MIT ledwie kładzie podwaliny pod rozwój tej technologii. Ostatnio zademonstrował nową technikę, która umożliwia hodowanie w laboratorium materiału roślinnego przypominającego drewno, co pozwala na łatwe dostosowanie jego właściwości, takich jak waga i wytrzymałość, do potrzeb.

Pomysł polega na tym, że można wyhodować materiał roślinny o dokładnie takim kształcie, jaki jest potrzebny, więc nie trzeba go produkować w sposób wtórny, co zmniejsza ilość energii i odpadów. Istnieje duży potencjał, aby rozszerzyć to rozwiązanie i tworzyć struktury trójwymiarowe– mówi Ashley Beckwith, główny autor badania.

Czytaj też: Po kosmosie można żeglować niczym średniowieczni odkrywcy. Ta technologia została opisana setki lat temu

W ramach obecnego badania, zespół wyizolował komórki z liści roślin znanych jako Zinnia elegans. Następnie uprawiał je w odpowiednich warunkach tak, by móc regulować ich właściwości fizyczne i mechaniczne, aby w kolejnym kroku wydrukować z nich żel wypełniony komórkami, nadając mu jednocześnie potrzebny kształt w taki sam sposób, w jaki drukuje się w 3D przedmioty z tworzyw sztucznych. Po trzech miesiącach inkubacji w ciemności, materiał został odwodniony, a efektem końcowym stał się obiekt wykonany z materiału roślinnego przypominającego drewno.