Życie sprzed setek milionów lat. Jego odkrycie pomoże w poszukiwaniu marsjańskich organizmów

Naukowcy z West Virginia University znaleźli komórki prokariotów i eukariotów wewnątrz kryształów halitu w środkowej Australii. Badania pozwoliły ustalić ich wiek.
Życie sprzed setek milionów lat. Jego odkrycie pomoże w poszukiwaniu marsjańskich organizmów

Gdy kryształy halitu tworzą się w słonych wodach powierzchniowych, zatrzymują wodę macierzystą w pierwotnych inkluzjach płynowych. Oprócz uwięzienia wody, mogą one zawierać wszelkie ciała stałe, które znajdowały się w wodzie w pobliżu/na powierzchni czoła kryształu. wyjaśnia jedna z autorek badania, Sara Schreder-Gomes

Czytaj też: Woda na Marsie występowała zaskakująco niedawno. Chińczycy zebrali dowody w tej sprawie

Ustalenia jej zespołu są już dostępne na łamach Geology. Wykorzystując mikroskop polaryzacyjny oraz petrografię światła ultrafioletowego, naukowcy przeanalizowali wspomniane inkluzje płynowe i ich zawartość w 830-milionowym halicie. Został on znaleziony w formacji Browne zlokalizowanej w centralnej Australii. W toku badań wyszło na jaw, że zachował się on w dobrym stanie, co umożliwiło dokładne analizy.

Życie znajdowało się w kryształach z głębokości ok. 1,5 kilometra

Objęte badaniami kryształy pochodziły z głębokości od 1 481 do 1 521 metrów. Wewnątrz nich znajdowały się komórki prokariotów i eukariotów, a także związki organiczne. Tak przynajmniej sugerują parametry takie jak wielkość, kształt i reakcja fluorescencyjna na światło ultrafioletowe. Jak wyjaśnili autorzy, około 40% inkluzji zawierało pozostałości mikroorganizmów.

Z drugiej strony, część kryształów zawierała liczne inkluzje pierwotne, lecz nie posiadały niemal żadnych mikroorganizmów. Jednym z kluczowych wniosków płynących z badania jest to, że mikroorganizmy mogą wchodzić w skład płynnych inkluzji w halicie i przetrwać tam przez miliony lat. W teorii podobne biosygnatury mogłyby więc być wykrywalne w osadach chemicznych z Marsa.

Czytaj też: Jeśli kiedyś roboty opanują Wasze ciało, ta metoda pozwoli je zobaczyć

Jako że te ziemskie mikroorganizmy były uwięzione od czasu wytrącenia się halitu, co nastąpiło około 830 milionów lat temu, to nie można wykluczyć scenariusza, w którym podobne dowody zachowałyby się na Czerwonej Planecie. Tym bardziej, iż za sprawą niedawnych badań wyszło na jaw, że woda mogła być tam powszechna jeszcze 700-800 milionów lat temu, czyli znacznie bliżej współczesności niż sądzono.