Akumulator Oilin może pochwalić się rekordową wydajnością. Zapewnia 1000 km zasięgu na jednym ładowaniu

Firma CATL pochwaliła się możliwościami trzeciej już generacji swojej technologii Cell-To-Pack (CTP). Stworzone na podstawie tych podwalin akumulatory samochodowe Oilin są w stanie zaoferować nawet 1000 km zasięgu na jednym ładowaniu za sprawą m.in. rekordowej wydajności wykorzystania objętości energetycznej rzędu 72%.
Akumulator Oilin może pochwalić się rekordową wydajnością,Oilin, Akumulator Oilin
Akumulator Oilin może pochwalić się rekordową wydajnością,Oilin, Akumulator Oilin

Firma CATL zaprezentowała akumulator Oilin na bazie najnowszych technologii

Wedle ogłoszenia,, akumulatory Oilin nazwane tak na część legendarnego stworzenia z chińskiej mitologii (CATL wywodzi się właśnie z Chin) zaoferują niezrównany poziom możliwości w myśl magazynowania energii. Tyczy się to nawet porównania z akumulatorami na podstawie ogniw 4680 Tesli, bo wedle CATL przy tym samym układzie chemicznym i tej samej wielkości, Qilin dostarcza o 13% więcej energii. To z kolei przekłada się na poprawę zasięgu, szybkości ładowania, bezpieczeństwa, żywotności, wydajności i wydajności w niskich temperaturach.

Czytaj też: Naukowcy chcą uzależnić elektryczne samochody na drogach. Kierowca obok będzie mógł „kraść” Wasze elektrony

Takie imponujące możliwości Qilin zawdzięcza wielu rozwiązaniom, które w ogólnym rozrachunku przekładają się na rekordową wydajność wykorzystania objętości rzędu 72% i gęstość energii do 255 Wh/kg. W projekcie tego akumulatora znalazła się wewnętrzna belka poprzeczna, płyta chłodząca i podkładka termiczna, a na dodatek wbudowane mikromostki wewnątrz, między warstwami. Te elastycznie dostosowują się do zmian zachodzących wewnątrz ogniwa, poprawiając niezawodność akumulatora w całym cyklu jego życia.

Czytaj też: Nissan Micra w szybkim teście. Szybkim, bo w trasie

Zintegrowana jednostka energetyczna, składająca się z ogniwa i wielofunkcyjnej elastycznej warstwy pośredniej, tworzy z kolei bardziej stabilną strukturę nośną, która jest prostopadła do kierunku jazdy, co zwiększa odporność akumulatora na wstrząsy i wibracje. Sama konstrukcja dolnej części akumulatora Qilin umożliwia inteligentne rozmieszczenie różnych elementów, a w tym ochrony strukturalnej, połączenia wysokiego napięcia i odpowietrznika chroniącego przed przegrzaniem, co dodatkowo zwiększa pojemność akumulatora o 6%.

Czytaj też: Co powiecie na samochody elektryczne z nieograniczonym zasięgiem? To drogie, ale możliwe

Jeśli z kolei idzie o sam mechanizm chłodzenia, ten wykorzystuje “nowatorski system chłodzenia cieczą pomiędzy sąsiednimi ogniwami”, co czterokrotnie zwiększa powierzchnię wymiany ciepła, skraca czas kontroli termicznej o połowę i umożliwia szybkie ładowanie w ciągu 10 minut. Pozwala także na szybkie schłodzenie ogniwa w ekstremalnych warunkach, skutecznie zapobiegając nieprawidłowemu przewodzeniu ciepła między ogniwami.