Amerykański samolot kosmiczny X-37B zbliża się do rekordu. Ponad 780 dni na orbicie?

Gdzieś tam nad naszymi głowami od setek dni krąży “tajemniczy” X-37B, którego może i oficjalnie spowija tajemnica, ale który i tak jest doskonale znany każdemu, kto interesuje się choć trochę orbitalnymi lotami. Obecnie ten amerykański samolot kosmiczny X-37B realizuje szóstą już misję (OTV-6), w której najpewniej pobije rekord z poprzedniej misji zakończonej w 2019 roku.
Amerykański samolot kosmiczny X-37B, X-37B,
Amerykański samolot kosmiczny X-37B, X-37B,

Samolot kosmiczny X-37B w misji OTV-6 najpewniej pobije kolejny rekord pobytu na orbicie

Ten zautomatyzowany i pozbawiony załogi samolot kosmiczny mierzy zaledwie 8,9 metra długości i 2,9 metra rozpiętości skrzydeł, a waży 4990 kilogramów. Energię czerpię z ogniw słonecznych, a jego wzniesienie na orbitę odbywa się w sposób automatyczny, co tyczy się też samego lądowania. Ponad naszymi głowami spędza zawsze masę czasu, latając na niskiej orbicie okołoziemskiej, ale zamiast misji trwających maksymalnie 270 dni (takie szacunki podawano przed 2010 rokiem), każda kolejna misja podnosiła poprzeczkę wyżej.

Czytaj też: Czym jest Internet Rzeczy? Wyzwania, potencjał i zaplecze technologiczne

Tym razem zapewne nie będzie inaczej, bo w ramach misji OTV-5 samolot spędził 780 dni na orbicie, a w ramach OTV-6 ma już na karku 773 dzień i nic nie wskazuje na to, że wkrótce wyląduje. W tym momencie nic bowiem nie wiadomo o tym, jak długo X-37B pozostanie na orbicie, bo zarówno program, jak i sam samolot, są owiane pewnego rodzaju tajemnicą.

Czytaj też: Poradzieckie systemy Toczka. Opisujemy zestawy rakietowe, które niedawno zyskały wiele uwagi

Wiemy jednak, że szósta misja OTV-6 miała na celu przetestować m.in. system energii laserowej, przeprowadzić eksperymenty dla laboratorium badawczego sił powietrznych i wynieść na orbitę kilka małych satelitów. Wtedy to zresztą jeden Rosjanin stwierdził, że X-37B to nie tylko samolot badawczy i szpiegowski, ale też… ukrywany w tajemnicy bombowiec.

Czytaj też: Opisujemy Caesar, czyli francuskie samobieżne haubicoarmaty walczące o wolność Ukrainy

Za powstanie X-37B i jego projekt jest odpowiedzialna firma Boeing. Według niej, ten samolot kosmiczny posiada wiele innowacyjnych w przemyśle kosmicznym rozwiązań. Tyczy się to zarówno awioniki, jak i systemów wszelakiej maści, które pozwalają mu wznieść się na orbitę, utrzymać na niej i finalnie powrócić na ziemię. Jest przy tym zbudowany z lekkiego materiału kompozytowego zamiast aluminium i wykorzystuje nowej generacji hartowane jednoczęściowe płytki ceramiczne i krzemionkowe.