Intel Arc A380 w grach. Pierwsze niezależne testy sugerują, że…

Intel przesadził. Do takiego właśnie wniosku możemy dojść z racji niedawnej premiery pierwszej od dekad karty graficznej firmy z myślą o zestawach komputerowych. W sieci zaczęły się pojawiać pierwsze niezależne testy, które sugerują, że Intel Arc A380 w grach nie radzi sobie tak, jak zapowiadała firma.
Premiera Intel Arc A380, pierwsza desktopowa karta graficzna Intela
Premiera Intel Arc A380, pierwsza desktopowa karta graficzna Intela

Jak wypada karta graficzna Intel Arc A380 w grach?

Arc A380 jest przykładem karty z najniższego segmentu cenowego i wydajnościowego, bo jest na poziomie zarówno Radeona RX 6400 (kartykoszmarku), jak i dziwacznego modelu NVIDIA w postaci GTX 1650. Warto jednak na samym początku podkreślić, że dzieło Intela jest lepsze w myśl zaawansowania pod kątem wyjść wideo (3xDisplayPort i 1xHDMI) oraz wspieranych kodeków wideo (wspiera te najnowsze).

Czytaj też: Ceny DDR4 i DDR5 znacznie spadną. Powodem inflacja i wojna

To jednak nie tłumaczy tego, że według Intela pod kątem stosunku ceny do wydajności w grach “Arc A380 za 1030 jenów jest lepszy o nawet 25% względem Radeona RX 6400 za 1199 jenów”. Firma utrzymywała też, że z Arc A380 będziemy mogli grać w praktycznie wszystkie popularne gry w jakości Full HD i na średnich detalach przy płynności ponad 60 FPS.

Czytaj też: Nowy konsumencki procesor HEDT Intela w teście. Alder Lake-X jako mainstreamowe Fishhawk Falls

Poniżej z kolei możemy podejrzeć, jak w praktyce sprawdza się nie podstawowa, a ponoć dodatkowo podkręcona karta niereferencyjna w postaci Arc A380 Photon od Gunnir. W testach syntetycznych z oczywistych względów propozycja Intela wygrywa, ale w grach… spójrzcie sami:

W rzeczywistych testach w grach Intel A380 ustepuje zarówno modelowi RX 6400, jak i Nvidia GTX 1650. Testowane gry to League of Legends, PUBG, GTA V, Tomb Raider, Forza Horizon 5 i Red Dead Redemption 2. Pomijając kwestię tego, czy to o te “popularne gry” chodziło Intelowi, nawet biorąc pod uwagę League of Legends, karta A380 wypada najgorszej.

Czytaj też: Czym jest Internet Rzeczy? Wyzwania, potencjał i zaplecze technologiczne

Ba, w rzeczywistości zawsze jest słabsza od wspomnianego duetu, a różnica sięga nawet 24%. Niedopracowane sterowniki? Błąd testera, który jest powielany również innych recenzentów? Oby, bo inaczej Intel z tej walki nie wyjdzie z tarczą.