Akceleratorów graficznych Intel Lancaster Sound nigdy nie kupimy, ale będziemy z nich korzystać wszyscy

Sprzęty przeznaczone do centrów danych są jednymi z tych, które najbardziej imponują pod kątem surowej wydajności, ale których nigdy i tak nie kupimy, bo po prostu nie mamy takiej możliwości, a sam ich zakup na własny użytek zwyczajnie nie ma żadnego sensu. Jednym z tego typu sprzętów będzie akcelerator graficzny Intel Lancaster Sound, czyli sprzęt Niebieskich zupełnie nowej generacji.
Akceleratorów graficznych Intel Lancaster Sound, Intel Lancaster Sound
Akceleratorów graficznych Intel Lancaster Sound, Intel Lancaster Sound

Intel Lancaster Sound mają być akceleratorami graficznymi następnej generacji, czyli trafiać do m.in. centrów danych, z których tak ochoczo korzystamy

Jeśli kojarzycie modele Arctic Sound, to zapewne nie zdziwi Was nazwa kodowa Lancaster Sound, którą Intel określa akcelerator graficzny nowej generacji specjalnie z myślą o centrach danych. Będzie to następca Arctic Sound-M z GPU na bazie architektury Xe-HPG, który obecnie jest na etapie przesyłania próbek do potencjalnych klientów. Pewne jest więc, że na Lancaster Sound trochę sobie poczekamy.

Czytaj też: ASUS ogłasza datę globalnej premiery serii ROG Phone 6

Skąd w ogóle wiemy, że coś takiego istnieje? Tak się składa, że ta nazwa kodowa pojawiła się w oficjalnym filmie Intela z nadchodzącymi planami. Wprawdzie tylko na ułamek sekundy, ale w sieci nic przecież nie ginie. Tak samo zresztą, jak wiadomości o rodzinie Arctic Sound na bazie architektury Xe-HP. W jej miejsce weszły wspomniane Arctic Sound-M z GPU opartym o podstawy kart graficznych dla graczy (wspomnianej architektury Xe-HPG)

Czytaj też: Asus ProArt StudioBook 16 z Nvidia Studio mnie w sobie rozkochał. To ostatecznie narzędzie do kreatywnej pracy

Była to ogromna strata na rynku, bo zamiast matrycowych GPU z nawet 128 rdzeniami Xe (512 jednostkami wykonawczymi) rynek będzie musiał zadowolić się maksymalnie 32 rdzeniami w rodzinie Arctic Sound-M. Te karty Intel reklamuje jako elastyczne procesory graficzne dla centrów danych z silnymi możliwościami strumieniowania mediów.

Czytaj też: Specyfikacja superkomputera Kestrel ujawniona. Połączy sprzęt Intela, NVIDIA i AMD

Firma nie ma jednak nic do powiedzenia na temat Lancaster Sound, ale jak można się domyślać, Intel zapewne postawi w jej przypadku na kolejną generację architektury opracowanej z myślą o kartach graficznych dla graczy. Mowa o serii Arc Battlemage i kolejnej iteracji obecnej architektury Xe-HPG, czyli Xe²-HPG.