Małe reaktory jądrowe to mniej radioaktywnych odpadów? Nowe badanie odmienia wizję powszechnych SMR

Wszystko wskazuje na to, że wojska największych potęg na świecie i przyszłe misje kosmiczne z celem podbicia nowych ciał niebieskich sięgną po modularne małe reaktory jądrowe (SMR – Small Modular Reaktor). Teoretycznie tego typu dzieła powinny generować mniej radioaktywnych odpadów, bo są po prostu mniejsze, ale jak wskazuje najnowsze badanie przeprowadzone przez naukowców z Stanford University, prawda jest zupełnie inna.
Małe reaktory jądrowe to mniej radioaktywnych odpadów, Małe reaktory jądrowe
Małe reaktory jądrowe to mniej radioaktywnych odpadów, Małe reaktory jądrowe

Według najnowszego badania, małe reaktory jądrowe generują w rzeczywistości więcej radioaktywnych odpadów

Badanie zostało przeprowadzone przez zespół naukowców, którzy ostrzegają, że gospodarka odpadami i ich usuwanie są lekceważone, a nie powinny. Dlaczego? Bo jeśli wierzyć temu opracowaniu, modułowe małe reaktory jądrowe będą generować do nawet 30 razy więcej odpadów radioaktywnych względem typowych elektrowni jądrowych.

Czytaj też: Czym są wiry kwantowe? Wreszcie możemy to zobaczyć

Niewiele się o tym mówi, co jest wręcz nie do pomyślenia, jako że w przyszłości tego typu reaktory mają być podstawą dla energetyki jądrowej. W rzeczywistości uznaje się je za tańszą i szybszą opcję tworzenia nowych mocy wytwórczych w całym sektorze energetyki jądrowej, więc jeśli nie przeznaczy się odpowiednio wcześnie i odpowiednio dużo wysiłku do opracowania sposobu na zniwelowanie wad SMR, ludzkość może obudzić się z przysłowiową ręką w nocniku… pełnym radioaktywnych odpadów.

Czytaj też: Naukowcy wykryli nowe źródło radiowe o niewyjaśnionym pochodzeniu

Nasze wyniki pokazują, że w przypadku większości małych reaktorów modułowych ilość odpadów promieniotwórczych wymagających zagospodarowania i unieszkodliwienia wzrośnie od 2 do 30 razy w stosunku do reaktorów przebadanych w naszym studium przypadku. Wyniki te stoją w ostrej sprzeczności z korzyściami związanymi z redukcją kosztów i odpadów, które zwolennicy zaawansowanych technologii jądrowych deklarują – powiedział w komunikacie prasowym główny autor studium, Lindsay Krall.

Do tej pory uważano powszechnie, że SMR będą generować mniej odpadów z racji swoich niższych możliwości oraz formatu (inne badania to sugerowały). Dla przypomnienia, modularne małe reaktory jądrowe to te, które wytwarzają mniej niż 300 megawatów mocy elektrycznej i mogą być prefabrykowane w fabrykach i transportowane do instalacji, co czyni je tańszymi i łatwiejszymi w budowie.

Czytaj też: Komputery kwantowe będą jeszcze lepsze? Stworzono materiał o niezwykłych właściwościach

W praktyce problem pojawia się przez fakt, że mniejsze reaktory będą narażone na większy wyciek neutronów niż zwykłe reaktory, a to bezpośrednio wpłynie na ilość i skład ich odpadów.

Im więcej neutronów wycieka, tym większa ilość radioaktywności powstaje w wyniku procesu aktywacji neutronów. Stwierdziliśmy, że małe reaktory modułowe będą wytwarzać co najmniej dziewięć razy więcej stali aktywowanej neutronami niż elektrownie konwencjonalne. Te materiały radioaktywne muszą być starannie zagospodarowane przed ich utylizacją, co będzie kosztowne – wyjaśnił współautor badania Rodney Ewing.