Spójrzcie na nowoczesny hełm pilotów USA. Ujawniono nowe szczegóły

Obecnie stosowane przez amerykańskich pilotów hełmy bazują na starej konstrukcji z lat 80. ubiegłego wieku. Jak więc łatwo można się domyślić, są przestarzałe. Tak przestarzałe, że ich projekt w ogóle nie został stworzony z myślą o postępie w dziedzinie systemów wyświetlaczy montowanych na hełmach, co odbija się negatywnie na komforcie. To jednak zmieni nowoczesny hełm pilotów USA w samolotach stałopłatowych, który będzie sprzętem zupełnie nowej generacji. Teraz dowiedzieliśmy się nieco na jego temat.
Spójrzcie na nowoczesny hełm pilotów USA,
Spójrzcie na nowoczesny hełm pilotów USA,

Ciągle powstaje nowoczesny hełm pilotów USA. Znamy firmę, która opracuje jego prototyp

Wedle najnowszego ogłoszenia Sił Powietrznych USA, to firma LIFT Airborne Technologies będzie kontynuować prace nad prototypem nowego hełmu z myślą o pilotach w stałopłatowych samolotach. To owoc programu Dowództwa Lotnictwa Bojowego, które miało na celu poszukiwać możliwie najlepszego projektu hełmu nowej generacji. Ten na kartach projektowych musi:

  • rozwiązać problem długotrwałych urazów szyi i pleców,
  • zoptymalizować integrację z technologią w samolocie,
  • zwiększyć szanse na przeżycie pilotów ,
  • zapewnić lepsze dopasowanie do różnych załóg.

Czytaj też: Opisujemy Caesar, czyli francuskie samobieżne haubicoarmaty walczące o wolność Ukrainy

Innymi słowy, hełmy nowej generacji dla pilotów USA muszą obrać całkowicie inne podejście w kwestii podstawowego projektu. Wygląda na to, że najważniejszym ich aspektem będzie zniwelowanie wagi dodatkowych urządzeń montowanych na starszych hełmach oraz zapewnienie lepszego dopasowania dla różnych wielkości głów i to zwłaszcza kobiet.

Czytaj też: Najbardziej niszczycielskie okręty świata. Oto trzech kandydatów

W projekcie kluczowymi parametrami jest waga, komfort pilota, optymalne dopasowanie i ochrona, stabilność, zoptymalizowany środek ciężkości oraz integracja z różnymi systemami montowanymi na hełmie. Wspomniana firma okazała się w tej kwestii najbardziej skuteczna, bo jej dzieło wyróżniło się na tle ponad stu innych propozycji. To jednak nie koniec prac, a dopiero ich początek.

Czytaj też: Czołg T-84 pod lupą. Opisujemy wyjątkowy ukraiński czołg podstawowy

Po opracowaniu pełnoprawnego prototypu, nowoczesny hełm zostanie poddany dodatkowym badaniom, testom i wreszcie ulepszeniom, zanim Siły Powietrzne potwierdzą, że prototyp jest udany i zaproponują kontrakt na produkcję. Ma to nastąpić w 2024 roku. Po zakończeniu produkcji, plan obejmuje stopniowe dostarczanie nowego hełmu wszystkim członkom załóg samolotów stacjonarnych w Siłach Powietrznych, co rozpocznie się od załóg F-15E Strike Eagle.