Panther KF51, nowy niemiecki czołg

Panther KF51, czyli nowy niemiecki czołg ze znanymi podstawami

Podczas zakończonych już targów Eurosatory 2022 świat ujrzał po raz pierwszy „nową generację Leoparda 2”, czyli tym samym nowy niemiecki czołg o nazwie Panther KF51. Jak opisać go w skrócie? „Zaawansowany” i „nowoczesny” zdecydowanie wchodzą w grę, ale sam producent bez kozery określa swoje dzieło mianem „generacyjnego przełomu”, jeśli idzie o to, co uznajemy za czołgi podstawowe, czyli te najbardziej zaawansowane w danej armii, która opiera na nich swoją pancerną potęgę.

Rheinmetall pokazał nowy niemiecki czołg w postaci Panther KF51 klasy podstawowej

Panther KF51 ma stać się „czołgiem podstawowym nowej generacji” poprzez połączenie elementów podwozia czołgu Leopard 2 z zupełnie nową, dwuosobową wieżą z armatą kalibru 130 mm, co zwiększa „zdolność rażenia o ponad 50%” w porównaniu do obecnie stosowanych powszechnie armat 120-mm kalibru. Wszystko to przy zachowaniu możliwości strzelania pociskami przeciwpancernymi oraz amunicją programowalną.

Czytaj też: Kolejny sekret Rosji ujawniony. Ukraińcy znaleźli nowoczesny rosyjski pocisk, który spadł przez awarię

W ogłoszeniu przeczytamy, że to tak zwany system uzbrojenia Rheinmetall Future Gun System, składający się ze wspomnianej armaty, w pełni zautomatyzowanego systemu obsługi amunicji oraz opcji strzelania pociskami krążącymi Hero 120 o zasięgu do 60 km. Poza tym dodatkowe uzbrojenie stanowi wielkokalibrowy karabin maszynowy kalibru 12,7 mm oraz zdalnie sterowany moduł z karabinem 7,62 mm typu Natter, a cały system obejmuje „zoptymalizowane połączenia między czujnikami a strzelcami”. 

Czytaj też: Kolumna rosyjskich wyrzutni BM-27 Uragan zniszczona. Obejrzyjcie sukces Ukrainy

Dodatkowo Panther KF51 dysponuje zaawansowanym systemem kierowania ogniem z niezależnymi przyrządami EMES i SEOSS dla działonowego oraz dowódcy. Poza tym czołg wyposażono też w system obserwacji dookólnej oraz bezzałogowy system powietrzny, który zwiększa świadomość sytuacyjną załogi, ale może zostać stosownie rozbudowany o szereg innych, dodatkowych czujników.

Czytaj też: Spójrzcie na nowoczesny hełm pilotów USA. Ujawniono nowe szczegóły

Poza tym, 3-osobową załogę (strzelec, dowódca, kierowca) chroni zarówno solidny pancerz, jak i moduły reaktywne oraz pasywne wraz z aktywną ochroną, która zabezpiecza czołg przez klasycznymi oraz kinetycznymi pociskami. Zadbano nawet o dodatkową ochronę atakiem z górnej półsfery, czyli funkcję, którą szczyci się m.in. system FGM-148 Javelin. Przy tym wszystkim czołg waży niewiele, bo „tylko” 59 ton.