Play rusza z “hurtownią” światłowodu FiberForce. Kolejny duży gracz na rynku

Play wraz z InfraVia Capital Partners zapowiada sprzedaż światłowodów w modelu hurtowym w ramach FiberForce. Co to oznacza? Teoretycznie możemy mieć sytuację, w której T-Mobile będzie sprzedawać światłowód Play.
Play rusza z “hurtownią” światłowodu FiberForce. Kolejny duży gracz na rynku

Play i InfraVia Capital Partners podłączą do Internetu 6 mln gospodarstw domowych

Play to kolejny operator, który zdecydował się na wydzielenie hurtowej sieci światłowodowej ze swoich zasobów. Jest to możliwe dzięki niedawnemu przejęciu UPC. Dzięki temu Play, jako Grupa Play, dysponuje sporymi zasobami infrastruktury.

O co chodzi ze sprzedażą światłowodu w modelu hurtowym? Play będzie sprzedawać dostęp do infrastruktury innym operatorom. Jeśli dana firma chce mieć swój Internet w miejscu, gdzie nie ma własnej kabli, a ma je tam Play, może skorzystać z Fioletowej infrastruktury. To też szansa dla małych operatorów, których położenie własnego światłowodu może przerastać pod względem finansowym. Z usług swojej spółki będzie też korzystać Play i UPC.

Oferta Play i InfraVia Capital Partners nie jest nowością na rynku. W Polsce działa już m.in. Fiberhost (Inea), czy Światłowód Inwestycje (Orange). Operatorzy dzisiaj chętnie uruchamiają hurtowe sieci. Choć jeszcze kilka lat temu dosyć mocno bronili się przed takim rozwiązaniem. Dzisiaj jest to przede wszystkim opłacalny zabieg.

Czytaj też: Aukcja 5G została unieważniona dwa lata temu. Od tego czasu nic się nie zmieniło

InfraVia Capital Partners kupuje udziały w FiberForce

FiberForce to spółka zależna Grupy Play. InfraVia Capital Partners kupi 50% jej udziałów za kwotę 1,775 mld zł. Do końca roku zostanie do niej przeniesiona infrastruktura UPC (w technologii HFC i FTTx), w zasięgu której jest obecnie ponad 3,7 mln gospodarstw domowych. W przyszłości FiberForce chce do tego dołożyć ponad 2 mln gospodarstw w ramach kolejnych inwestycji.

Czytaj też: Posłuchał foliarzy i podpalił nadajnik sieci komórkowej. Punktowi szczepień też się oberwało

To partnerstwo jest kolejnym kamieniem milowym w umacnianiu naszej pozycji ogólnopolskiego lidera w zakresie infrastruktury, umożliwiając milionom nowych klientów w Polsce korzystanie z superszybkiego internetu. Dzięki modelowi otwartego dostępu hurtowego do sieci chcemy wyznaczać nowe standardy dostępu do łączy szerokopasmowych i zapewnić wszystkim wolność wyboru. Mamy nadzieję, że ta nowa inwestycja pomoże znacznie zmniejszyć lukę cyfrową i zapewni rozwój innowacji z korzyścią dla naszych klientów, społeczeństwa i gospodarki– powiedział Jean Marc Harion, prezes Play i UPC.