Miniaturowe pociski Bozok dla dronów. Turcja rozpoczyna produkcję ciekawego uzbrojenia

Wywołana przez Rosję wojna z Ukrainą potwierdziła, że nadal oddziały artyleryjskie są jednymi z najcenniejszych, jak również to, że drony są zdecydowanie “przyszłością”, jeśli idzie o współczesne konflikty. Turcja zapisała się zresztą w tej kwestii na kartach historii, dzięki swojemu dronowi Bayraktar TB2, do którego docelowo trafią miniaturowe pociski Bozok, których produkcja właśnie ruszyła.
Miniaturowe pociski Bozok dla dronów, pociski Bozok dla dronów,
Miniaturowe pociski Bozok dla dronów, pociski Bozok dla dronów,

Ruszyła masowa produkcja miniaturowych pocisków Bozok z myślą o tureckich dronach Bayraktar TB2

Za pociski Bozok odpowiada Instytut Badań i Rozwoju Przemysłu Obronnego TÜBİTAK, który skończył już ich rozwój oraz projekt przeznaczony do masowej produkcji, umożliwiając tym samym jej rozpoczęcie. Wcześniej oczywiście przeszedł wiele udanych prób w praktyce, ale nadal jest przed nim pierwsza próba ogniowa. Prace nad nim sprawią finalnie, że zacznie uzbrajać przede wszystkim drony Bayraktar TB2, uniezależniając ich skuteczność od powszechnie stosowanych w jego przypadku bomb MAM-L i MAM-C (zdjęcie wyżej).

Czytaj też: Rosyjska ciężarówka z zaopatrzeniem wjechała na minę. Mała eksplozja, a efekt…

Warto od razu wspomnieć, że pociski Bozok mają mniejszą i lżejszą konstrukcję w porównaniu do wspomnianych MAM-L. To też przykład pocisków naprowadzanych laserowo, których dopracowywanie sprawiło, że ich zasięg wzrósł z 9 km (w oryginalnej wersji) do 15 kilometrów w tej finalnej. Odpowiedzialni za nie ludzie wskazują, że Bozok charakteryzuje się precyzyjnym naprowadzaniem dzięki zastosowaniu półaktywnej laserowej głowicy naprowadzającej i czujników zbliżeniowych.

Czytaj też: USA oficjalnie rozwija myśliwiec szóstej generacji, a Rosji nie wychodzi nawet piąta

Nie oznacza to jednak kresu prac nad pociskami Bozok. Obecnie inżynierowie pracują nad bardziej efektywną głowicą bojową i dalszym zwiększeniem zasięgu. Rozwijają też pociski powietrze-powietrze krótkiego i dalekiego zasięgu w postaci Bozdogan oraz Gokdogan, które również są bliskie rozpoczęcia masowej produkcji. Każdy z tych pocisków rozwinie możliwości dronów Bayraktar TB2.