Rheinmetall pokazał nową generację czołgu podstawowego. Oto KF51 Panther

Niemiecka firma Rheinmetall pokazała na Eurosatory 2022 swoje najnowsze dzieło w postaci KF51 Panther, które określa mianem czołgu podstawowego nowej generacji. Dla wyjaśnienia – miano “czołgu podstawowego” przynależy nie tyle do najprostszych czołgów, ile tych najbardziej zaawansowanych w danej armii, która opiera na nich swoją pancerną potęgę.
KF51 Panther, nową generację czołgu podstawowego
KF51 Panther, nową generację czołgu podstawowego

Czym wyróżnia się KF51 Panther?

KF51 Panther to obecnie tylko i wyłącznie koncepcja, która została przekuta na rzeczywisty model. Z jego wykorzystaniem firma Rheinmetall liczy na to, że zdobędzie uwagę jakiegoś ministerstwa obrony, które postanowi zamówić tego typu sprzęt w wersji odpowiednio dostosowanej do armii własnego kraju. W ogłoszeniu prasowym możemy przeczytać, że ten czołg jest pierwszym takim projektem na świecie, bazującym na najnowszej technologii i opracowanym tak, aby zapewnić możliwie najwyższą śmiercionośność na polu walki.

Czytaj też: Roboty Uran-6 zaczęły przecierać szlaki rosyjskim oddziałom na Ukrainie, ale do idealnych nie należą

Rheinmetall podkreśla, że najważniejsze cechy KF51 Panther sprowadzają się do “bezkonkurencyjnej przewagi w śmiercionośności” za sprawą 130-mm armaty głównej oraz “zoptymalizowanych połączeniach między czujnikami a strzelcami”. Wszystko to przy rozbudowanej ochronie pojazdu i 3-osobowej załogi za sprawą aktywnej (ROSY), reaktywnej i pasywnej ochrony, wśród których wyróżnia się specjalny system ochrony przed atakami z góry (TAPS). Wisienką na torcie ma być “oparcie KF51 Panther o architekturę cyfrową zgodną ze standardem NGVA”.

Czytaj też: Jak ulepszono izraelskie myśliwce F-35? Teraz mogą latać nawet z tonową bombą

Najciekawszy jest oczywiście system uzbrojenia Rheinmetall Future Gun System, składający się z armaty 130 mm, w pełni zautomatyzowanego systemu obsługi amunicji oraz dodatkowych opcji uzbrojenia w postaci amunicji HERO 120. Wedle ogłoszenia, to dzieło firmy “umożliwia osiągnięcie o 50% większego zasięgu rażenia (niż 120 mm) przy niezrównanej szybkostrzelności dzięki automatycznemu ładowaniu”. Uzupełnieniem działa głównego jest współosiowy karabin maszynowy 12,7 mm, a wszystkie rodzaje uzbrojenia są połączone z celownikami i komputerem kierowania ogniem, co pozwala na prowadzenie działań typu “hunter-killer” i “killer-killer”, bezproblemowe angażowanie celów i potencjalne przyszłe wspomaganie decyzji przez sztuczną inteligencję.

Czytaj też: Kolejna rosyjska bateria zniszczona. Tym razem Ukraińcy zwalczyli wyrzutnie BM-27 Uragan

Cechy KF51 Panther wieńczy pełna digitalizacja i nacisk na ułatwienie współpracy człowieka ze sprzętem, możliwość uproszczonej modernizacji, modułowej i otwartej architektury oraz ogromnego potencjału co do zastosowania nowoczesnych i dopiero powstających systemów. Wszystko to przy wysokiej mobilności za sprawą masy poniżej 60 ton (dokładnie 59000 kg).