Oto Yukosuka MXY7 Ohka, czyli… japoński samolot dla samobójców

Dziś często określa się konkretny rodzaj dronów mianem “kamikadze”, co u znawców historii oraz uzbrojenia II wojny światowej od razu przynosi na myśl osławioną taktykę Japonii. Podstawą dla niej był z samego początku doskonale znany myśliwiec Mitsubishi A6M “Zero” w konfiguracji kamikadze, czyli japoński samolot dla samobójców, bo kiedy ktoś wyruszał na misję za jego sterami i z powodzeniem ją wykonał, żegnał się z tym światem. Dziś jednak skupimy się na Yukosuka MXY7 Ohka, czyli tym “prawdziwym”, bo opracowanym od podstaw samolotem kamikadze.
Yukosuka MXY7 Ohka, japoński samolot dla samobójców
Yukosuka MXY7 Ohka, japoński samolot dla samobójców

Japonia już w 1944 roku miała swoje pociski kierowane… szkoda tylko, że takie

Wedle obecnych danych, w tamtych czasach Japonia najpewniej wyszkoliła ponad 3000 pilotów kamikadze, a cała formacja w czasie wojny zatopiła łącznie 34 okrętów i uszkodziła setki innych. Jednak wiele z nich nie trafiło w cel, przerwało atak lub zostało przechwyconych i finalnie zestrzelonych przez alianckie myśliwce lub obronę przeciwlotniczą. Trudno się temu dziwić w momencie, kiedy pilot był odpowiedzialny za to, za co dziś odpowiedzialne są różnego rodzaju systemy samonaprowadzające.

Czytaj też: Obejrzyjcie, jak Rosjanie pierzchają przed ukraińskim ogniem, który unieruchomił czołg T-72 i transporter

W praktyce samoloty tego typu były wznoszone w przestworza przez ciężkie bombowce i następnie wypuszczane w kierunku celu. Pilot decydował o momencie, w którym z lotu poziomego przejdzie w nurkowanie prosto na cel, rozpędzając się do ponad 930 km/h z wykorzystaniem trzech rakiet na paliwo stałe. Trafienie w poruszający się okręt nie było łatwe, a samo przedarcie się przez obronę wroga stanowiło ogromne wyzwanie, ale kiedy już się to udało, do głosu dochodził materiał wybuchowy (amonal), który był w stanie wyrządzić okrętowi ogromne szkody.

Czytaj też: Poradzieckie systemy Toczka. Opisujemy zestawy rakietowe, które niedawno zyskały wiele uwagi

W najliczniejszej wersji (stworzono 755 egzemplarzy) Yukosuka MXY7 Ohka-11 była 1200-kilogramową bombą z trzema silnikami na paliwo stało o ciągu 2616 kN każdy, które mogły przyspieszać samolot przez maksymalnie 10 sekund. Jego zasięg wynosił 37 kilometrów, długość sięgała 6 metrów, a w konstrukcji przypominał proste modele samolotów, które z oczywistych względów pozbawiono podwozia, co być może jest najbardziej “przerażającym” brakiem tych sprzętów.