Wygląda na to, że funkcja Always On Display faktycznie zawita do serii iPhone 14

Już jakiś czas temu pojawiły się doniesienia, że wraz z serią iPhone 14, Apple wprowadzi w końcu funkcję Always On Display, czyli Zawsze na ekranie, którą posiadacze urządzeń z Androidem doskonale znają. Teraz, wraz z pojawieniem się iOS 16 beta 4, wydaje się to wręcz pewne.
iPhone 14 Pro pozuje na renderach. Czy brak notcha to dobra zmiana?
iPhone 14 Pro pozuje na renderach. Czy brak notcha to dobra zmiana?

Jak to w przypadku Apple bywa, przed premierą nowych urządzeń firma niczego oficjalnie nie potwierdza, dlatego cały czas poruszamy w sferze plotek, doniesień i spekulacji. Tych z każdym tygodniem tylko przybywa, czemu zresztą trudno się dziwić – seria iPhone 14 ma wprowadzić naprawdę wiele nowości. Wśród nich znajdzie się również funkcja Always On Display.

Always On Display, czyli Zawsze na ekranie, to funkcja znana użytkownikom sprzętu z Androidem od dawna. Pozwala na wyświetlanie na zablokowanym ekranie takich informacji, jak data, godzina, stan baterii czy powiadomienia o wiadomościach i połączeniach. Rzeczy, które będą się wyświetlać możemy dostosować do własnych preferencji, bo bywa naprawdę przydatne. Jednak o ile na Androidzie dostęp do tej funkcji jest od lat, tak Apple nadal nie spieszy się, by ją wdrożyć. Jasne, w przypadku iPhone’ów 13 mówiło się już na ten temat, ale dobrze wiemy, że na plotkach się skończyło.

Czytaj też: HarmonyOS 3 zaprezentowany. Przynosi lepszą wydajność i prywatność, ale nie tylko

Funkcja ma w końcu pojawić się wraz z serią iPhone 14, ale nie zawita do wszystkich modeli. Tak samo, jak wiele innych nowości, ma zostać ograniczona do modeli Pro

W najnowszej, czwartej już wersji beta systemu iOS 16 odkryto funkcjonalności, które mają być stworzone właśnie na potrzeby Always On Display. W plikach systemowych znalazły się specjalne wersje tapet, które dostały bardzo duże przyciemnienie, tak, by mogły być wyświetlane zawsze na ekranie. Podobną sytuację (jak zauważa serwis 9to5Mac) mamy w przypadku Apple Watch Series 5 i nowszych, gdzie na zawsze włączonym wyświetlaczu można wyświetlić znacznie przyciemnioną wersję tarczy zegarka. Możliwe więc, że to samo będzie w przypadku iPhone’ów.

Czytaj też: Oppo Reno6 i Reno6 Pro w letniej superofercie. Można zaoszczędzić kilkaset złotych!

Dodatkowo w iOS 16 beta 4 pojawia się nowy tryb  “Sleep”, choć chyba lepiej byłoby go nazwać filtrem, bo można go zastosować na dowolnym obrazie, by przyciemnić go i dostosować do ciągłego wyświetlania.

Oczywiście, osoby zainteresowane iPhone’em 14 czy 14 Max mogą czuć się rozczarowani, że funkcja zostanie ograniczona tylko do droższych modeli. Warto jednak wiedzieć, że wynika to z nowego, bardziej zaawansowanego wyświetlacza zastosowanego w 14 Pro i Pro Max, który pozwala na wdrożenie tej funkcji.