HarmonyOS 3 zaprezentowany. Przynosi lepszą wydajność i prywatność, ale nie tylko

HarmonyOS 3 zaprezentowany. Przynosi lepszą wydajność i prywatność, ale nie tylko

Zaprezentowany w połowie 2019 roku system HarmonyOS doczekał się trzeciej głównej wersji. Huawei zaprezentował ją podczas wydarzenia obfitującego w wiele sprzętowych premiery. Przyjrzyjmy się więc temu, co do zaoferowania ma HarmonyOS 3.

Obecnie HarmonyOS obsługiwany jest na przeszło 300 milionach urządzeń. Huawei stale rozwija swój system, wprowadzając na rynek kolejne wersje. Dziś pokazano nam trzecią, która obfituje w wiele nowości i ulepszeń, zarówno tych dotyczących wyglądu, jak i wydajności, prywatności czy wielozadaniowości.

HarmonyOS 3 ma do zaoferowania naprawdę sporo nowości

Zacznijmy może od zmian w projekcie interfejsu, które przynoszą nam usprawnienia w zakresie zarządzania zawartością widżetów oraz znacznie bardziej dopracowaną i rozbudowaną oprawę graficzną. HarmonyOS 3 pozwoli użytkownikom na łączenie różnych widżetów w jednym miejscu, dostosowując kolejność i sposób ich wyświetlania. Universald Card umożliwi na grupowanie widżetów i automatycznie dostosuje swój rozmiar tak, by wszystko do siebie pasowało. A jeśli umieszczonych tam widżetów będzie zbyt wiele, można je nawet ułożyć na sobie i wygodnie przeskakiwać między nimi.

Czytaj też: Tytanowy i elegancki. Oto Huawei Watch 3 Pro New

Wraz z nową wersją systemu, Huawei ulepsza również połączenie pomiędzy urządzeniami, by jeszcze lepiej ze sobą współpracowały w ramach „Super urządzenia”. Ma być to połączenie dwóch lub więcej inteligentnych urządzeń współpracujących ze sobą. Interfejs użytkownika pokaże nam w formie bąbelków widok połączonych ze sobą urządzeń i da łatwą możliwość przełączenia się pomiędzy nimi.

Czytaj też: Te urządzenia dostaną MIUI 14. Wiemy też, które modele nie mają co liczyć na aktualizację

W kwestii wydajności Huawei również trochę ulepszył. Wedle informacji, aplikacje będą otwierać się o 7% szybciej niż w poprzedniej wersji, zaś płynność ich działania polepszyła się o 18%. HarmonyOS 3 przynosi także poprawę w zakresie oszczędzania energii o 11%.

Nie zabrakło oczywiście ulepszenia prywatności, bo w nowej wersji HarmonyOS pojawia się funkcja kontroli aplikacji i danych, która jest zarządzana przez SI i działa automatycznie. Analizuje udostępniane przez nas informacje w celu wykrycia luk i zabezpiecza poufne informacje przed ich wyciekiem. Jest również pulpit nawigacyjny z informacjami o aplikacjach i uprawnieniach przypisanych do urządzenia, takich jak korzystanie z mikrofonów, lokalizacja czy pamięć masowa.

Czytaj też: Huawei FreeBuds SE, czyli niedrogie słuchawki True Wireless już w Polsce

System będzie również rejestrował,  jak często każda aplikacja uzyskuje dostęp do lokalizacji, aparatu, mikrofonu, plików lub kontaktów. Będzie również zwracał uwagę na złośliwe zachowanie aplikacji, podejrzaną aktywność sieciową i inne zagrożenia. Niezaufanym aplikacjom można nadać fałszywe uprawnienia, które pozwolą im otworzyć np. pozornie pustą galerię zdjęć lub skrzynkę SMS, w której nic nie ma.