HarmonyOS 3 zaprezentowany. Przynosi lepszą wydajność i prywatność, ale nie tylko

Zaprezentowany w połowie 2019 roku system HarmonyOS doczekał się trzeciej głównej wersji. Huawei zaprezentował ją podczas wydarzenia obfitującego w wiele sprzętowych premiery. Przyjrzyjmy się więc temu, co do zaoferowania ma HarmonyOS 3.
HarmonyOS 3 zaprezentowany. Przynosi lepszą wydajność i prywatność, ale nie tylko
HarmonyOS 3 zaprezentowany. Przynosi lepszą wydajność i prywatność, ale nie tylko

Obecnie HarmonyOS obsługiwany jest na przeszło 300 milionach urządzeń. Huawei stale rozwija swój system, wprowadzając na rynek kolejne wersje. Dziś pokazano nam trzecią, która obfituje w wiele nowości i ulepszeń, zarówno tych dotyczących wyglądu, jak i wydajności, prywatności czy wielozadaniowości.

HarmonyOS 3 ma do zaoferowania naprawdę sporo nowości

Zacznijmy może od zmian w projekcie interfejsu, które przynoszą nam usprawnienia w zakresie zarządzania zawartością widżetów oraz znacznie bardziej dopracowaną i rozbudowaną oprawę graficzną. HarmonyOS 3 pozwoli użytkownikom na łączenie różnych widżetów w jednym miejscu, dostosowując kolejność i sposób ich wyświetlania. Universald Card umożliwi na grupowanie widżetów i automatycznie dostosuje swój rozmiar tak, by wszystko do siebie pasowało. A jeśli umieszczonych tam widżetów będzie zbyt wiele, można je nawet ułożyć na sobie i wygodnie przeskakiwać między nimi.

Czytaj też: Tytanowy i elegancki. Oto Huawei Watch 3 Pro New

Wraz z nową wersją systemu, Huawei ulepsza również połączenie pomiędzy urządzeniami, by jeszcze lepiej ze sobą współpracowały w ramach “Super urządzenia”. Ma być to połączenie dwóch lub więcej inteligentnych urządzeń współpracujących ze sobą. Interfejs użytkownika pokaże nam w formie bąbelków widok połączonych ze sobą urządzeń i da łatwą możliwość przełączenia się pomiędzy nimi.

Czytaj też: Te urządzenia dostaną MIUI 14. Wiemy też, które modele nie mają co liczyć na aktualizację

W kwestii wydajności Huawei również trochę ulepszył. Wedle informacji, aplikacje będą otwierać się o 7% szybciej niż w poprzedniej wersji, zaś płynność ich działania polepszyła się o 18%. HarmonyOS 3 przynosi także poprawę w zakresie oszczędzania energii o 11%.

Nie zabrakło oczywiście ulepszenia prywatności, bo w nowej wersji HarmonyOS pojawia się funkcja kontroli aplikacji i danych, która jest zarządzana przez SI i działa automatycznie. Analizuje udostępniane przez nas informacje w celu wykrycia luk i zabezpiecza poufne informacje przed ich wyciekiem. Jest również pulpit nawigacyjny z informacjami o aplikacjach i uprawnieniach przypisanych do urządzenia, takich jak korzystanie z mikrofonów, lokalizacja czy pamięć masowa.

Czytaj też: Huawei FreeBuds SE, czyli niedrogie słuchawki True Wireless już w Polsce

System będzie również rejestrował,  jak często każda aplikacja uzyskuje dostęp do lokalizacji, aparatu, mikrofonu, plików lub kontaktów. Będzie również zwracał uwagę na złośliwe zachowanie aplikacji, podejrzaną aktywność sieciową i inne zagrożenia. Niezaufanym aplikacjom można nadać fałszywe uprawnienia, które pozwolą im otworzyć np. pozornie pustą galerię zdjęć lub skrzynkę SMS, w której nic nie ma.