Hipersoniczna broń USA. Amerykańska rywalizacja z Rosją i Chinami przyspieszyła

Rozwój hipersonicznej broni trwa i nie bez powodu interesują się nią zwłaszcza największe potęgi militarne, czyli Rosja, Chiny i Stany Zjednoczone. Te ostatnie ciągle dokonują przełomowych osiągnięć na tym poletku i z najnowszych informacji wynika, że w najbliższym czasie hipersoniczna broń USA będzie poddawana bardzo agresywnemu harmonogramowi testów.
Hipersoniczna broń USA, Amerykańska rywalizacja z Rosją i Chinami
Hipersoniczna broń USA, Amerykańska rywalizacja z Rosją i Chinami

LRHW to amerykański program, mający zapewnić USA wyjątkową hipersoniczną broń

Ostatnie lata w sektorze zbrojeniowym mijają pod znakiem rozwoju zupełnie nowego rodzaju broni, która ma wręcz odmienić sposób prowadzenia wojen. Dlaczego? Bo jeśli stanie się powszechna, to pewne jest, że zagrożenie z nią związane nie pozwoli spać “w spokoju” żadnej stronie konfliktu. Można nawet powiedzieć, że hipersoniczna broń będzie roztaczała wokół siebie namiastkę strachu generowaną przez broń atomową.

Czytaj też: USA wierzy w Niemcy. Rheinmetall wzmocni amerykańską marynarkę nową amunicją

Hipersoniczny pocisk Rosji, 3M22 Cyrkon, Cyrkon

Wszystko zarówno przez wysoką prędkość, zasięg oraz precyzję, jak i nietypowy (w przypadku konkretnych wersji hipersonicznej broni) tor lotu z możliwością przeprowadzania ciągłych manewrów. Te ostatnie pozwalają zmniejszyć drastycznie zagrożenie zestrzelenia wrogim systemem przeciwrakietowym. Zanim jednak amerykańskie pociski tej klasy (m.in. LRHW z potencjałem osiągnięcia zdolności operacyjnej w 2023 roku) będą w stanie rozpocząć służbę, czeka je wiele testów i te właśnie mają zostać wzmożone.

Czytaj też: Bell zdradził tajemnicę swoich śmigłowców. To dlatego kaprysy pogody nie szkodzą AH1Z oraz UH1Y

Jesteśmy teraz w punkcie, w którym [weryfikacja LRHW] to mniej więcej kwestia roku testów. Obecnie zmierzamy do serii testów, które powiedzą nam dokładnie, gdzie jesteśmy, jeśli chodzi o osiągnięcie celu w 2023 roku, aby upewnić się, że otrzymamy pierwszą rzeczywistą zdolność broni [hipersonicznej] w prawdziwej jednostce armii. W ciągu najbliższego roku czeka nas wiele emocji związanych z przebiegiem naszych testów – powiedział w wywiadzie dla Warrior Maven Douglas Bush, asystent sekretarza armii, Acquisition, Logistics & Technology.

Obecne podejście wojska USA w kwestii rozwoju tego rodzaju broni jest wielotorowe. Oznacza to, że służba skupia się zarówno na dostawach w najbliższym czasie, jak i na długoterminowym rozwoju broni hipersonicznej. Obejmuje to szeroko zakrojone badania, jak i zastosowanie nowych, bardziej odpornych na ciepło materiałów lub przełomowych systemów naprowadzania.

Czytaj też: Śmigłowce AW149 „do wszystkiego”. Oto nowy nabytek Polski w ramach programu Perkoz, który pomoże naszemu wojsku

Obecnie trwają nad nimi prace w Army Research Laboratory, gdzie zespoły inżynierów i naukowców eksperymentują z mieszankami materiałów ceramicznych, metalowych, polimerowych i kompozytowych na poziomie mikroskopowym. Warto też wspomnieć, że program LRHW zakłada też współpracę z amerykańską marynarką nad pojazdem szybującym (CHGB), czyli wyjątkową głowicą bojową.