Ten inteligentny gadżet pozwoli nam przetrwać nawet na pustyni! Oto dzieło, jakie powstało z drukarki 3D

Opaski sportowe lub typu smartband stały się bardzo popularnym gadżetem w dzisiejszym świecie. Wadą każdej z nich jest to, że należy je regularnie ładować. Amerykańscy naukowcy stworzyli gadżet, który nie będzie korzystał z żadnego zewnętrznego źródła zasilania lub baterii, ale za to jeszcze dokładniej przekaże nam informacje na temat naszego stanu zdrowia.
Ten inteligentny gadżet pozwoli nam przetrwać nawet na pustyni! Oto dzieło, jakie powstało z drukarki 3D

W czasopiśmie Nano Energy została opublikowana praca prezentująca interesujący wynalazek. Oto inżynierowie z University of California, Irvine zaprezentowali inteligentne urządzenie powstałe metodą druku 3D, które potrafi działać bez zewnętrznego ładowania, a ponadto jeszcze skuteczniej będzie monitorować nasze parametry życiowe.

Czytaj też: Robot, który rozpoznaje swój wygląd? Stworzyli maszynę, która zamiast świata zaczyna rozumieć siebie

Samo zasilające się urządzenie będzie kontrolować tętno na tętnicy promieniowej, ale również sprawdzi temperaturę naszego ciała oraz ciśnienie krwi. I to wszystko w czasie rzeczywistym. Wynalazek zachwalają sami twórcy, którzy uważają, że przyda się on w wielu krytycznych sytuacjach:

Wyobraźmy sobie, że pracujemy w odległym miejscu – na pustyni, w górach, nawet na stacji kosmicznej – i na cito potrzebujemy prześledzić informacje o swoim zdrowiu, aby nie dopuścić do jakiegoś wypadku. Samo zasilające się i bezprzewodowe urządzenie pozwala to robić bez konieczności korzystania z baterii, która może się wyładować lub przegrzać.
Graficzny abstrakt wynalazku / źródło: Nano Energy (2022). DOI: 10.1016/j.nanoen.2022.107511

Inteligentny gadżet na rękę bez baterii. Jak on działa?

Jak tłumaczą naukowcy, urządzenie dostarczy nam informacje na dwa sposoby. Jeden tryb się uruchamia po dotknięciu nanogeneratorów energii, które zasilą urządzenie i ono wyświetli nam nasze tętno. Drugi tryb działa, kiedy będziemy trzymać w pobliżu smartfon lub inne urządzenie elektroniczne. Technologia w tym niewielkim gadżecie na rękę pozwoli na bezprzewodową wymianę energii – informacje o naszym stanie zdrowia będą wówczas wyświetlane na ekranie smartfona.

Nad inteligentnymi opaskami lub podobnymi im materiałami pracują badacze na całym świecie. Nieco inny model stworzyli chociażby studenci z UC w San Diego – ten potrafi zmierzyć nawet poziom glukozy, alkoholu i kofeiny w naszym ciele.

Czytaj też: Rola pamięci w kartach graficznych. Oto pierwszy taki test w historii

Wszystko wskazuje na to, że najbliższa przyszłość się szykuje nam pod znakiem wielu, zróżnicowanych inteligentnych opasek monitorujących nasze zdrowie.