Co powiecie na nowe Raspberry Pi poniżej 50 zł? Oto trzy świeżo zapowiedziane modele

Po ubiegłorocznej premierze Raspberry Pi Pico, czyli małego mikrokontrolera w niskiej cenie 4$, Raspberry postanowiło pójść za ciosem i słusznie, bo sprzedaż wspomnianego modelu sięgnęła 2 mln egzemplarzy po zaledwie półtorej roku. Dziś tym samym zadebiutowały trzy nowe modele, które czerpią wiele z oryginału, ale rozwijają go o ważne dodatki.
nowe Raspberry Pi,nowe Raspberry Pi Pico,
nowe Raspberry Pi,nowe Raspberry Pi Pico,

Trzy nowe Raspberry Pi ulepszają oryginalne Pico

Chociaż to oryginał pozostaje tym najlepiej wycenionym Raspberry Pi Pico, wymagając teoretycznie wyłożenia ledwie 18 zł, trzy nowe modele z całą pewnością zdołają pobić jego popularność. Wszystko przez poszerzenie możliwości oryginału o nowe funkcje przy jednoczesnym wzroście ceny o maksymalnie trzy dolary. Oznacza to jednocześnie, że podstawowa specyfikacja ciągle obejmuje produkowany w 40-nm technologii TSMC SoC RP2040 z dwoma rdzeniami ARM Cortex-M0 o taktowaniu 133 MHz oraz 265 kB pamięci SRAM.

Czytaj też: Nowe Steam Decki ze słabszymi SSD. Czy Valve słusznie nie widzi problemu? Wyjaśniamy

Raspberry Pi Pico WH

Tego typu sprzęty nadają się idealnie do projektów sprzętu Internetu Rzeczy (polecamy: Czym jest Internet Rzeczy? Wyzwania, potencjał i zaplecze technologiczne), ale brakowało im do tej pory wbudowanej łączności bezprzewodowej. To zmienia pierwszy i tym samym najdroższy model (7$, czyli ~32 zł) – Raspberry Pi Pico WH, który do oryginału dodaje układ Infineon CYW43439, czyli nie tylko Wi-Fi 802.11 b/g/n, ale też Bluetooth 5.2. Poza tym otrzymał też 40 pinów oraz dodatkowe złącze 3-pinowe JTAG, aby ułatwić prace osobom niebiegłym z lutownicą.

Raspberry Pi Pico W

Czytaj też: Wydajność GeForce GTX 1630 to żart. Panie NVIDIA, czy w firmie wszyscy zdrowi?

Następnie mamy już modele za kolejno 6 i 5 dolarów, czyli ~27 i ~22 zł. Tym pierwszym jest Raspberry Pi Pico W, który jest okrojonym wariantem Pi Pico WH z 40 pinów oraz złącza JTAG. Zestawienie kończy Raspberry Pi Pico H, który względem oryginału różni się tylko wlutowaniem złącza GPIO oraz JTAG.

Raspberry Pi Pico H

Czytaj też: NVIDIA chce produkować mniej GeForce RTX 4000, a im mniejsze nakłady, tym wyższe ceny…

Chociaż ceny już znamy, kwestia dostępności i wejścia na rynek jest obecnie nieco tajemnicza (przynajmniej w Polsce). Pewne jest jednocześnie, że na Raspberry Pi Pico WH, czyli ten najbardziej imponujący model, poczekamy sobie do września 2022 roku.