Niczym tarcza przed najgorszym. Nowy południowokoreański niszczyciel już w wodzie

Zgodnie z ogłoszeniem urzędnika marynarki wojennej Korei Południowej, kraj ma zamiar “dokładać większych starań, aby zbudować silną flotę oceaniczną opartą na najnowocześniejszych technologiach”. Wszystko to w ramach “przygotowań do walki z przyszłymi zagrożeniami i do zmian w środowisku bojowym”, czego przejawem jest niedawne zwodowanie niszczyciela typed-III Batch-II Aegis o nazwie Jeongjo The Great. To wręcz “tarcza przed najgorszym”, bo przed pociskami balistycznymi.
Niczym tarcza przed najgorszym, Nowy południowokoreański niszczyciel
Niczym tarcza przed najgorszym, Nowy południowokoreański niszczyciel

Nowy południowokoreański niszczyciel KDX-III Batch-II Aegis jest niczym tarcza przed najgorszym zagrożeniem -balistycznymi pociskami z głowicami jądrowymi

Uroczystość wodowania Jeongjo The Great, czyli 8200-tonowego niszczyciela Korei Południowej, miała miejsce w ubiegły czwartek w stoczni Hyundai Heavy Industries w Ulsa położonej około 410 kilometrów na południowy wschód od Seulu. Jego najważniejszym elementem jest zdecydowanie system bojowy Aegis, który jest w stanie śledzić i przechwytywać wrogie pociski balistyczne. Nic więc dziwnego, że po tym niszczycielu oczekuje się, że będzie odgrywał główną rolę w Koreańskim Systemie Obrony Przeciwrakietowej (KAMD).

Czytaj też: Opisujemy poradzieckie haubice Msta. 2S19 i 2A65 łączy 7,5-metrowa lufa o średnicy 152,4 mm

Jako symbol wysiłków na rzecz budowy silnej, zaawansowanej technologicznie oceanicznej marynarki wojennej i narodowy atut strategiczny, oczekuje się, że 8200-tonowy niszczyciel jeszcze bardziej zwiększy zdolności bojowe marynarki wojennej– czytamy w komunikacie prasowym południowokoreańskiej marynarki wojennej.

Czytaj też: Polska zbroi się u Koreańczyków. Opisujemy nowe zakupy Ministerstwa Obrony

Projekt niszczyciela KDX-III Batch-II Aegis jest o tyle wyjątkowy, że powstał przede wszystkim poprzez oparcie go w dużej mierze o krajowe rozwiązania technologiczne. Ten okręt mierzy 170 metrów długości i 21 metrów szerokości, a poza wspomnianym systemem Aegis, jest też w stanie wyrządzić wiele szkód potencjalnemu wrogowi. Okręt będzie bowiem również wyposażony w kierowane pociski balistyczne statek-ziemia i statek-powietrze dalekiego zasięgu.

Czytaj też: Archer pod lupą. To nowoczesna szwedzka artyleria dla Ukrainy

Ma też być istnym niszczycielem wrogich okrętów podwodnych, bo na kartach projektu wspomina się o zaawansowanym systemie sonarowym, który jest w stanie namierzyć wrogie okręty podwodne i broń podwodną. Poza tym w przyszłości na swój pokład przyjmie śmigłowce MH-60R Sea Hawk, które kraj planuje zacząć wprowadzać w 2024 roku.