Pierwsze recenzje Intel Arc A380 wydały jednogłośny wyrok. Hit czy kit?

Minęło już dobre kilka tygodni od oficjalnej premiery karty graficznej Intel Arc A380 w Chinach i wreszcie doczekaliśmy się jej pierwszych recenzji w serwisach, które od wielu lat zapewniają nam wysokiej jakości testy. Mowa o wielu zespołach testerskich, wśród których wyróżniają się głosy ComputeBase i Igor’sLAB, których twórcy odpowiadają za pierwsze recenzje Intel Arc A380.
Pierwsze recenzje Intel Arc A380, recenzje Intel Arc A380,
Pierwsze recenzje Intel Arc A380, recenzje Intel Arc A380,

Pierwsze niezależne recenzje Intel Arc A380 mówią jasno – jest źle, ale może być lepiej

Dla przypomnienia, karta graficzna Intel Arc A380 to w hierarchii drugi “od dołu” model w ofercie firmy, który jako pierwszy trafił na rynek. Wprawdzie nadal ogranicza się do Chin i tylko jednego producenta modelu niereferencyjnego (GUNNIR), ale w przyszłości ma to ulec poprawie. W zapewnienia firmy Intel ciężko jednak wierzyć, bo premiera kart z rodziny Arc A- jest obecnie ogromną porażką i dostępność oraz dziwne sztuczki we wprowadzaniu modeli mobilnych i stacjonarnych na rynek, tylko to pogarszają.

Czytaj też: Strzeżcie się SATAn! Nowy cyberatak wykorzystuje przewody SATA i zagraża nawet odseparowanym sprzętom

Wspomniane serwisy były w stanie przygotować recenzje tylko dlatego, że na własną rękę zapewniły sobie dostęp do modelu przygotowanego przez GUNNIR, czyli Arc 380 Photon. Ten łączy w pełni odblokowany rdzeń graficzny ACM-G11, który oferuje 8 rdzeni Xe (taktowanie bazowe 2 GHz) z 6 GB pamięci GDDR6 o szybkości 15,5 Gb/s za pośrednictwem 96-bitowej magistrali (przepustowość sięga prawie 190 GB/s). TDP tego mariażu wynosi 75 watów.

Czytaj też: Tajemniczy hipersoniczny pocisk USA przetestowany. Co już o nim wiemy?

Innymi słowy, patrzymy tutaj na model z niskiej półki na poziomie Radeona RX 6400, ale w przeciwieństwie do tego potworka od AMD, Intel dał ciała w jeszcze większym stopniu. Przykładowo, w teście ComputerBase podkreślono, że Intel Arc A380 zbyt często nie jest w stanie znacznie przewyższyć 3-letniego GTX 1650 i Radeona RX 6400, a niedorobione sterowniki regularnie doprowadzają do problemów w grach, wymuszając nawet ich restart.

Czytaj też: Intel wyprodukował zbyt dużo procesorów. Teraz zawalczy z problemem w nietypowy sposób

“W obecnym stanie jest zupełnie niezrozumiałe, jak tak duża i renomowana firma jak Intel może sprzedać taki produkt choćby jednemu klientowi” – te słowa we wspomnianym teście są zdecydowanie jednoznaczne, jeśli idzie o obecny stan Arc A380 po stronie hardware i software. Dochodzą do tego wnioski z Igor’sLAB i Gamers Nexus, wedle których “Arc A380 jest nie do użytku bez włączonej opcji Resizable-BAR“, a na dodatek samo wykonanie karty jest bardzo niskiej jakości i “pokazuje oczywiste cięcia kosztów”, co widać nawet po zbyt grubych podkładkach termicznych oraz nadmiernej ilości nałożonej pasty termoprzewodzącej.