Niemieckie wozy bojowe piechoty w Grecji? Mowa o KF41 Lynx od Rheinmetall

Niemiecka firma Rheinmetall próbuje sprzedać Grecji swoje BWP, czyli bojowe wozy piechoty, co (gdyby doszło do realizacji zamówienia) całkowicie odmieni greckie siły zbrojne. Obecnie bowiem państwo wymienia swoje BMP-1 na niemieckie Mardery w wersji 1A3 oraz A5, przekazując poradzieckie sprzęty walczącej z Rosją Ukrainie, ale i tak nadal poszukuje wzmocnienia swojej armii. Po prezentacji KF41 Lynx są szanse, że będzie to nowy wóz bojowy piechoty Grecji, którego państwo poszukuje w ramach programu.
Nowy wóz bojowy piechoty Grecji, Niemiecki Rheinmetall zachęca prezentacją KF41 Lynx
Nowy wóz bojowy piechoty Grecji, Niemiecki Rheinmetall zachęca prezentacją KF41 Lynx

Rheinmetall próbuje przekonać Greków do postawienia na KF41 Lynx

KF41 Lynx został zaprezentowany greckiej armii 21 lipca. Objęło to pokaz możliwości tego bojowego wozu piechoty zarówno w kwestii cichego trybu, jak i jazdy oraz prowadzenia obserwacji po zmroku. Wiemy jednak, że na tym się nie skończyło, bo KF41 Lynx zaprezentował też swoje możliwości w znacznie szerszym spektrum (“dynamicznych operacji”) dzień później. Podczas tych testów, mających na celu przekonanie greckich urzędników i wojskowych do zakupu tego konkretnego BWP, Rheinmetall wykorzystał prototyp z kamuflażem cyfrowym.

Czytaj też: Nawet Polska się ich pozbywa, u nich to podstawa armii! Oto ulepszony czołg T-72B z Białorusi

Sam projekt tego bojowego wozu piechoty nie jest żadną tajemnicą. Ważący 44 tony KF41 Lynx przyjmuje na pokład trzyosobową załogę i do ośmiu żołnierzy. Jego stosunek mocy do masy wynosi 26 do 1, a po stronie uzbrojenia może sięgnąć m.in. po wieżyczkę Lancera 2.0 z działem automatycznym 35 mm w swojej najbardziej znanej i rozpowszechnionej medialnie wersji.

Czytaj też: Telewizja nagrała ukraińskie Su-25 podczas ataku, ale to nie wszystko…

Ten bazujący na gąsienicach przykład BWP cechuje się dosyć wyjątkową modułową konstrukcją, dzięki której można łatwo przeprowadzać jego modernizacje, ulepszenia, a nawet całkowitą zmianę przeznaczenia. Jego potencjał bojowy w oryginalnej wersji bojowego wozu piechoty obejmuje automatyczną armatę kalibru 30/35 mm, miejsce na wyrzutnię przeciwpancernych pocisków oraz tradycyjny karabin maszynowy 7.62 mm. Z tych podstaw można stworzyć nawet wóz wsparcia ogniowego, o czym zresztą firma pochwaliła się niedawno.

Czytaj też: Rosja testuje nowe narzędzie do rozpoczęcia nuklearnego pogromu. To SSBN Generalissimus Suworow

Warto też wspomnieć o opancerzeniu, chroniącym załogę i oddział desantowy przed odłamkami pocisków artyleryjskich, minami, IED czy pociskami małego kalibru, a nawet (opcjonalnie) przeciwpancernymi pociskami oraz granatnikami z wykorzystaniem systemu aktywnej ochrony ADS.