Rheinmetall próbuje przekonać Greków do postawienia na KF41 Lynx
KF41 Lynx został zaprezentowany greckiej armii 21 lipca. Objęło to pokaz możliwości tego bojowego wozu piechoty zarówno w kwestii cichego trybu, jak i jazdy oraz prowadzenia obserwacji po zmroku. Wiemy jednak, że na tym się nie skończyło, bo KF41 Lynx zaprezentował też swoje możliwości w znacznie szerszym spektrum (“dynamicznych operacji”) dzień później. Podczas tych testów, mających na celu przekonanie greckich urzędników i wojskowych do zakupu tego konkretnego BWP, Rheinmetall wykorzystał prototyp z kamuflażem cyfrowym.
Czytaj też: Nawet Polska się ich pozbywa, u nich to podstawa armii! Oto ulepszony czołg T-72B z Białorusi
Sam projekt tego bojowego wozu piechoty nie jest żadną tajemnicą. Ważący 44 tony KF41 Lynx przyjmuje na pokład trzyosobową załogę i do ośmiu żołnierzy. Jego stosunek mocy do masy wynosi 26 do 1, a po stronie uzbrojenia może sięgnąć m.in. po wieżyczkę Lancera 2.0 z działem automatycznym 35 mm w swojej najbardziej znanej i rozpowszechnionej medialnie wersji.
Czytaj też: Telewizja nagrała ukraińskie Su-25 podczas ataku, ale to nie wszystko…
Ten bazujący na gąsienicach przykład BWP cechuje się dosyć wyjątkową modułową konstrukcją, dzięki której można łatwo przeprowadzać jego modernizacje, ulepszenia, a nawet całkowitą zmianę przeznaczenia. Jego potencjał bojowy w oryginalnej wersji bojowego wozu piechoty obejmuje automatyczną armatę kalibru 30/35 mm, miejsce na wyrzutnię przeciwpancernych pocisków oraz tradycyjny karabin maszynowy 7.62 mm. Z tych podstaw można stworzyć nawet wóz wsparcia ogniowego, o czym zresztą firma pochwaliła się niedawno.
Czytaj też: Rosja testuje nowe narzędzie do rozpoczęcia nuklearnego pogromu. To SSBN Generalissimus Suworow
Warto też wspomnieć o opancerzeniu, chroniącym załogę i oddział desantowy przed odłamkami pocisków artyleryjskich, minami, IED czy pociskami małego kalibru, a nawet (opcjonalnie) przeciwpancernymi pociskami oraz granatnikami z wykorzystaniem systemu aktywnej ochrony ADS.