Nawet 14 godzin na jednym ładowaniu. Laptop Lemur Pro robi dobry użytek z Linuxa i Alder Lake

Firma System76 z Kolorado w USA zaprezentowała swoje nowe dzieło, które tak jak pozostałe sprzęty w jej ofercie, robią użytek z Linuxa, a nie Windowsa wymagającego zakupu licencji. Premiery doczekał się wyjątkowy laptop Lemur Pro, który łączy w sobie system Linux oraz procesor Alder Lake.
Laptop Lemur Pro, Lemur Pro, SYstem76
Laptop Lemur Pro, Lemur Pro, SYstem76

Najnowszy laptop firmy System76 już dostępny. To wyjątkowy Lemur Pro z imponującym czasem pracy na jednym ładowaniu

System76 twierdzi, że jej najnowszy laptop Lemur Pro “jest lżejszy od powietrza”. Chociaż jest w tym tyle prawdy, ile w cudownym materiale pana Geista (pozdrawiam maturzystów), musimy przyznać, że sam w sobie Lemur Pro to przykład ciekawego i dosyć imponującego sprzętu. Decyduje o tym wysoka wytrzymałość na jednym ładowaniu, zawias 180 stopni oraz oddanie systemowi Linux, jako że klienci mogą wybrać, czy chcą preinstalowany Pop!_OS 22.04 LTS lub Ubuntu 22.04 LTS. Sam BIOS sprzętu to Coreboot, czyli nowocześniejsza wersja LinuxBIOS o otwartym kodzie źródłowym.

Czytaj też: Apple zrezygnuje z umieszczania nowych układów w tańszych iPhone’ach? Zmiany ruszą z serią iPhone 14

Jeśli chodzi o wymiary, laptop Lemur Pro waży 1,15 kg i ma zaledwie 1,65 cm grubości przy długości i szerokości rzędu 32,2 x 21,7 cm. Z zewnątrz zapewnia dostęp do czterech portów USB (2xA i 2xC), portu jack oraz łączności bezprzewodowej Wi-Fi 6 i Bluetooth 5.0. Jego ekran sprowadza się z kolei do 14,1-calowej matrycy Full HD z matowym wykończeniem.

Czytaj też: Masz smartfon z Androidem i korzystasz z przeglądarki Chrome? Lepiej szybko ją zaktualizuj

Pod kątem specyfikacji w grę wchodzi procesor Core i5-1235U lub Core i7-1255U, czyli przykład procesorów 12. generacji z 10 rdzeniami fizycznymi oraz 12 wątkami. Ich rdzenie Efficient są odpowiednio zarządzane przez system, aby wycisnąć możliwie najwięcej z wbudowanego akumulatora.

Czytaj też: Eksplorator plików niczym przeglądarka. Windows 11 można przerobić pod macOS

W grę ma wchodzić nawet 14 godzin ciągłego użytkowania na jednym ładowaniu mimo dosyć imponującej wydajności, którą podkreśla konfiguracja z nawet 40 GB DDR4-3200 oraz 4 TB pamięci masowej z poziomu dwóch dysków M.2 (jeden PCIe 4.0, drugi PCIe 3.0). Warto jednak wspomnieć, że tego typu konfiguracje są drogie, bo ta podstawowa z procesorem Intel Core i5-1235U, 8 GB RAM, 240 GB pamięci masowej i bez dodatków wynosi 1149 dolarów.