Sztuczna inteligencja jest szkolona dwukrotnie szybciej niż rok temu. Pojawiły się imponujące wyniki

Według benchmarka MLPerf systemy oparte na uczeniu maszynowym mogą być obecnie szkolone niemal dwukrotnie szybciej niż przed rokiem. Z czego wynika tak niesamowity wzrost?
Sztuczna inteligencja jest szkolona dwukrotnie szybciej niż rok temu. Pojawiły się imponujące wyniki

MLPerf składa się z testów polegających kolejno na rozpoznawaniu obrazów, segmentacji obrazów medycznych, wykrywaniu obiektów, rozpoznawaniu mowy, przetwarzaniu języka naturalnego, rekomendacji oraz uczeniu wzmacniającym. Wykrywanie obiektów jest testowane w dwóch różnych formach, dlatego testów jest łącznie osiem. Wśród uczestników corocznej rywalizacji znajdują się produkty pochodzące od 21 firm i instytucji.

Sztuczna inteligencja jest szkolona szybciej nie tylko dzięki rozwojowi sprzętu

Prawo Moore’a zakłada, że liczba tranzystorów w mikroprocesorach podwaja się średnio co 24 miesiące. W tym kontekście tak imponujący postęp może się wydawać niemożliwy, jednak należy mieć na uwadze, że odnotowany wzrost jest w dużej mierze pokłosiem innowacji z zakresu oprogramowania i systemów.

Czytaj też: Procesory graficzne w służbie badań nad połączeniami w ludzkim mózgu

Jeśli chodzi o wspomniane testy, to w czołówce znalazły się systemy oparte na procesorach graficznych Nvidia A100. Nowa tego typu architektura od firmy Nvidia, Hopper, została zaprojektowana z myślą o przyspieszeniu procesu szkolenia. Nie zdołała się jednak załapać na obecne zestawienie, choć można się spodziewać, że w kolejnych będzie potencjalną dominatorką.

Z kolei TPU v4 od Google, składający się z 4096 układów scalonych, był w stanie ukończyć testy z zakresu rozpoznawania obrazów i przetwarzania języka naturalnego w nieco ponad 10 sekund. Pojawiły się również pierwsze wyniki dotyczące wydajności komputerów zawierających procesor Bow IPU, który względem poprzednich wersji może pracować nawet o 40 procent szybciej, zużywając przy tym 16 procent mniej energii.

Czytaj też: Sztuczna inteligencja przewiduje przestępstwa zanim do nich dojdzie

Ogólnie rzecz biorąc układy doświadczyły wzrostu wynoszącego 26-31% w rozpoznawaniu obrazów i 36-37% w przetwarzaniu języka naturalnego. Jeśli jednak wierzyć przedstawicielom Graphcore, na tym nie koniec. W planach jest między innymi stworzenie IPU (procesora dla infrastruktury), który miałby stanowić jeden z komponentów superkomputera znanego jako Good Computer. Miałby on być zdolny do obsługi sieci neuronowych 1000 lub więcej razy większych od obecnie stosowanych najbardziej zaawansowanych modeli językowych.