Rosja może pomarzyć o takiej łączności. W ramach HSA USA stworzy specjalny kosmiczny intranet

Łączność, podobnie jak logistyka, jest niczym cichy bohater każdego konfliktu. W dobie rozwoju technologii zyskuje zresztą na znaczeniu i stąd pomysł na program HSA (Hybrid Space Architecture) Departamentu Obrony USA, który rozpoczął się w 2016 roku i dopiero niedawno został wznowiony. Czym będzie i jak dokładnie USA stworzy specjalny kosmiczny intranet? O tym właśnie poniżej.
USA stworzy specjalną sieć komunikacji., HSA wykorzysta satelity i centra danych
USA stworzy specjalną sieć komunikacji., HSA wykorzysta satelity i centra danych

Łączność i sposoby wymiany informacji to coraz ważniejsze kwestie prowadzenia działań wojennych. Dlatego USA stworzy specjalny kosmiczny intranet

Z każdą kolejną technologią wojskową wymagającą połączenia wielu węzłów komunikacji, rola sieci oraz sposobów wymiany informacji wzrasta. Dotychczasowe osiągnięcia, a zwłaszcza ambicje przemysłu zbrojeniowego USA, są tego świetnym przykładem. W jego wizji praktycznie wszystko na froncie będzie połączone i tyczy się to nawet zestawu czujników w podstawowym wyposażeniu każdego żołnierza. Takie coś wymaga jednak technologii do zarządzania danymi, której częścią jest łączność i w tym właśnie celu USA stworzy specjalną sieć komunikacji, wykorzystując satelity i centra danych.

Czytaj też: Nawet Polska się ich pozbywa, u nich to podstawa armii! Oto ulepszony czołg T-72B z Białorusi

Program HSA to zunifikowany i wysoce zabezpieczony, a przede wszystkim uniezależniony od ziemskiej infrastruktury przesyłu danych intranet na użytek wojska i agencji USA. Jego koncepcja została już przyjęta w przeszłości i dlatego wiemy, że będzie bazował przede wszystkim na rozwiązaniach chmurowych, ale też satelitach cywilnych i wojskowych, dopełniając wszystko stosownym systemem.

Czytaj też: Telewizja nagrała ukraińskie Su-25 podczas ataku, ale to nie wszystko…

Jednak dopiero w tym momencie rozpoczęły się stosowne działania, które są ukierunkowane do stworzenia zintegrowanej sieci odrębnej od klasycznego Internetu. Jest to realizowane wspólnie z amerykańskimi siłami kosmicznymi, a w projekt jest też zaangażowany Space Warfighting Analysis Center (SWAC), Defense Innovation Unit (DIU) oraz Air Force Research Laboratory (AFRL) i Space Development Agency (SDA). 

Czytaj też: Rosja testuje nowe narzędzie do rozpoczęcia nuklearnego pogromu. To SSBN Generalissimus Suworow

Trudno jednocześnie powiedzieć, jak długo wspomnianym podmiotom zajmie przekucie pomysłu na rzeczywiste połączenia, jako że na ten moment ukończono dopiero wstępne analizy, ale pewne jest, że prace te mają ogromne znaczenie dla przyszłości wojska USA. Dzięki bazowaniu wyłącznie na kosmicznej łączności, państwo zapewni swoim siłom stabilne połączenie niezależne od naziemnej infrastruktury, co dosłownie zrewolucjonizuje przepływ danych między oddziałami.