Osobliwy eksperyment rosyjskich badaczy z Moskwy. To, co zrobili z baterią, przyniesie przełom technologiczny!

Kiedy coraz więcej cienia się kładzie na przyszłość baterii litowo-jonowych, naukowcy z całego świata szukają innych, bardziej dostępnych surowców, które zdominują rynek baterii i akumulatorów. Póki co sód jawi się jako kandydat do zdobycia pierwszego miejsca. Naukowcy z Rosji przeprowadzili osobliwy eksperyment – skonstruowali sproszkowany materiał katodowy wzbogacając go o dodatkowy związek. Wyniki wydajności baterii z takim materiałem są niezwykle obiecujące. Czyżby moskiewscy uczeni chcieli zafundować światu przełom w technologii?
Osobliwy eksperyment rosyjskich badaczy z Moskwy. To, co zrobili z baterią, przyniesie przełom technologiczny!

Baterie sodowo-jonowe przykuwają uwagę naukowców z całego świata, ponieważ wydają się być najlepszą alternatywą dla dominujących obecnie odpowiedników litowo-jonowych. Baterie te działają na tej samej zasadzie – wewnątrz znajdują się dwie katody i elektrolit, przez które migrują elektrony.

Czytaj też: Bateria z drzewa? Na taki pomysł mogli wpaść tylko tutaj. Jak ona zadziała?

Zespół badaczy ze Skoltech i Uniwersytetu Moskiewskiego opublikowali na łamach Nature Communications wyniki badań nad innowacyjnym materiałem katodowym, który znacznie zwiększy wydajność baterii sodowych i to niskim kosztem.

Eksperyment rosyjskich inżynierów. Ta bateria może zdziałać cuda

Mowa o fluorku fosforanu sodu i wanadu (NaVPO4F). Materiał jest starannie sproszkowany i dokonano w nim odpowiedniej konfiguracji atomów. Następnie zastosowano go w baterii kapsułkowej (podobnej jak w zegarku na rękę) i przeprowadzono serię testów.

Odnotowano wzrost gęstości energii nawet o 15 proc. w porównaniu do obecnie najlepszych baterii dostępnych na rynku. Mało tego, sprawdzono, czy wydajność baterii nie spada przy niższych temperaturach. Nic podobnego, funkcjonuje ona bez zarzutu w wysokim mrozie, co zdaje się kluczowe dla surowego klimatu chociażby na Syberii.

Czytaj też: Oto pierwsza na świecie bateria piaskowa. Ekolodzy będą zadowoleni

Odkrycie na pewno znajdzie zastosowanie, ale na razie tylko w Rosji (powodem jest izolacja gospodarcza kraju z powodu inwazji w Ukrainie). Naukowcy twierdzą, że baterie sodowe zostaną wykorzystane w ciężkich pojazdach elektrycznych, jak chociażby autobusy lub ciężarówki. Choć intuicja podpowiada, że w militarnych celach również może być zastosowana.

Wydajniejsza bateria rosyjskiej produkcji będzie także dobrym magazynem dla energii odnawialnej ze słońca i wiatru.