Tak wygląda rewolucyjny procesor Intela. Diagram Meteor Lake zdradza tajemnice Core 14. generacji

Intel podczas targów HotChips34 postanowił pokazać diagram Meteor Lake, czyli to, jak będzie wyglądał rewolucyjny procesor Intela w wersji mobilnej i z konfiguracją rdzeni 6P+8E. Nastąpiło to aż rok przed wejściem, a nawet samym debiutem wyjątkowych procesorów Core 14. generacji na rynek i możemy się tylko z tego cieszyć, bo Intel tym pokazem wyjaśnił kilka szczegółów i obalił wiele powtarzanych plotek.
rewolucyjny procesor Intela, Diagram Meteor Lake, tajemnice Core 14. generacji
rewolucyjny procesor Intela, Diagram Meteor Lake, tajemnice Core 14. generacji

Intel pokazał diagram Meteor Lake i naprostował kilka plotek

Procesory Meteor Lake zadebiutują w II połowie 2023 roku i wprowadzą do konsumenckiej oferty Intela pierwsze układy wielomatrycowe (MCM). Do tej pory wspominało się o kontynuowaniu podziału rodzaju rdzeni na znane już doskonale Performance oraz Efficient, ale wedle nieoficjalnych wieści, Intel szykuje też trzeci rdzeń – Low Power Efficient Core (LP E-Core). Te dwa najważniejsze będą łączyć architekturę Redwood Cove (rdzenie Performance) z architekturą Crestmont (rdzenie Efficient).

Czytaj też: Narzędzie do nagrywania rozmów telefonicznych hitem. Rozwiązuje wielki problem iPhone

Jako że procesory Meteor Lake będą składać się z odrębnych matryc w ramach technologii pakowania Foveros 3D, Intel może zaszaleć z procesami technologicznymi i to właśnie było główną kwestią poruszoną na ostatniej konferencji. Uwiarygodniono to poprzez publikację diagramu SoC Meteor Lake-P z 6 rdzeniami P i 8 E.

Czytaj też: Premiera nowych słuchawek i smartwatcha od Xiaomi. Oto Watch S1 Pro i Buds 4 Pro

Zacznijmy od tego, że wbrew wcześniejszym doniesieniom z raportów TrendForce, Intel nie ma w planach wykorzystać 3-nm proces produkcyjny przy produkcji iGPU do Meteor Lake, a 5-nm. Jeśli idzie o matryce z rdzeniami CPU, te będą produkowane z wykorzystaniem Intel 4, czyli odpowiedniku 7-nm technologii, a krzem odpowiedzialny za operacje wyjścia i wejścia oraz całe SoC z udziałem 6-nm procesu TSMC. Do 5-składnikowej “mieszanki procesowej” zalicza się też interpozytor produkowany przy użyciu 22-nm węzła.

Czytaj też: Oppo Band 2 już oficjalnie. Ma sporo do zaoferowania w przystępnej cenie

Gdyby tego było mało, Intel potwierdził, że rodzina Core 14. i 15. generacji, czyli Meteor Lake i Arrow Lake zadebiutują odpowiednio w 2023 i 2024 roku i będą przeznaczone dla platform desktopowych i mobilnych. Z kolei generacja Lunar Lake (planowana po Arrow Lake) jest o tyle ciekawa, że została zaprojektowana przede wszystkim dla 15-watowych układów low-end.