Kiedy Intel podbije świat WiFi 7? Znamy datę i szczegóły tego co “zakończy erę przewodów”

Jedynie pozornie Intel zajmuje się „tylko” rozwojem procesorów centralnych. W praktyce jednak firma odpowiada za szereg innych układów z modułami Wi-Fi na czele. Ba, Intel to nadal największy producent układów WiFi, więc w trosce o tę pozycję musi odpowiednio reagować na rozwój rynku. Dziś dowiedzieliśmy się (nieoficjalnie), kiedy Intel podbije świat WiFi 7.
Za kilka lat porzucimy przewody Ethernet, demonstracja Wi-Fi 7, Wi-Fi 7
Za kilka lat porzucimy przewody Ethernet, demonstracja Wi-Fi 7, Wi-Fi 7

Wi-Fi 7 ma uwolnić nas od przewodów. Intel zadba o to od końca 2024 roku, jeśli wierzyć najnowszym informacjom

Wieści te czerpiemy z ET News Korea, czyli koreańskich źródeł, wedle których, pierwsze przejawy obecności Intela na rynku Wi-Fi 7 odnotujemy w 2024 roku, czyli mniej więcej rok po tym, jak świat podbiją urządzenia sieciowe zgodne z tym standardem. Warto tutaj wiedzieć, że wkład Intela w ten rynek obejmuje układy, które trafiają głównie do komputerów i laptopów, odpowiadając tym samym za nawiązywanie połączenia (podpinanie) danego sprzętu z konkretną siecią.

Czytaj też: Innych takich pamięci Flash nie ma! SK hynix podniosło poprzeczkę nowymi układami NAND

Jednak 2024 rok jest tutaj dosyć wczesnym szacunkiem, bo niejaki Eris McLaughlin, czyli wiceprezes działu rozwiązań bezprzewodowych Intela, stwierdził niedawno, że „Intel spodziewa się wejścia na główne rynki w 2025 roku”. Stosowne układy WiFi 7 Intela mogą więc zadebiutować pod koniec 2024 roku w niektórych modelach, ale to następny rok przyniesie ich rozpowszechnienie na większą skalę.

Czytaj też: Arc dla NUC! Wyciek zdradził ceny i plany Intela co do kultowych komputerów

Intel więc nieco spóźni się na tę „sieciową imprezę” nowej generacji, bo konkurencja nie śpi i zapewne postara się zadebiutować na rynku, jeśli nie w tym samym momencie, to przynajmniej w pierwszych tygodniach ogólnej dostępności pierwszych sprzętów z obsługą Wi-Fi 7. Finalnie powinniśmy oczekiwać, że rozwiązania Intela obsłużą częstotliwości do 5,8 Gb/s przy kanale o szerokości 320 MHz.

Czytaj też: Światło dzienne można lepiej odwzorować. Pomagają kropki kwantowe

Warto przy okazji przypomnieć ogólne możliwości Wi-Fi 7. Tak jak wprowadzenie (Wi-Fi 6) ledwie trzy lata temu zostało uznane za jedną z największych aktualizacji Wi-Fi w ciągu całej ostatniej dekady, tak Wi-Fi 7 wejdzie na zupełnie nowy poziom. Będzie 2,4-krotnie wydajniejsze, bo oferowane przez niego transfery zbliżą się do poziomu 40 Gb/s, a częstotliwości obejmą pasmo 2,4-, 5- i 6-GHz. Poza tym dodatki technologiczne obejmą m.in. technologie MLO (Multi-Link Operation), łączącą wiele kanałów na różnych pasmach częstotliwości, co pozwoli na bardziej stabilne strumieniowanie 8K i granie w chmurze.