Kluczowe dane na zawołanie. Łącza NTCDL dla okrętów USA wyniosą przepływ informacji na nowy poziom

Wiedza to potęga, a na wojnie wygrywa ten, kto wie sporo. Marynarka Wojenna Stanów Zjednoczonych wie o tym doskonale, dlatego postanowiła zamówić w firmie BAE Systems specjalne łącza NTCDL dla okrętów USA. Te umożliwią marynarzom jednoczesne nadawanie i odbieranie w czasie rzeczywistym danych wywiadowczych, obserwacyjnych i rozpoznawczych z wielu źródeł oraz pozwolą na wymianę informacji dowódczych i kontrolnych przez wiele łączy danych.
Łącza NTCDL dla okrętów USA, NTCDL
Łącza NTCDL dla okrętów USA, NTCDL

Informacje są kluczowe, a łącza NTCDL dla okrętów USA pozwolą korzystać z nich jeszcze lepiej

NTCDL (Network Tactical Common Data Link), czyli w tłumaczeniu “sieć taktycznych wspólnych łączy danych” ma za zadanie zwiększyć świadomość sytuacyjną i przewagę na polu walki. Wszystko to poprzez wymianę w czasie rzeczywistym głosu, danych, obrazów i wideo z różnych źródeł, bo tych powietrznych, powierzchniowych, podpowierzchniowych i przenośnych.

Czytaj też: Xiaomi szykuje się do globalnej premiery flagowych smartfonów z serii Xiaomi 12T

Brzmi to poważnie i rzeczywiście takie jest, bo w ogólnym rozrachunku rozwiązanie BAE Systems to modułowy, skalowalny system, zaprojektowany z myślą o zwiększeniu przepustowości łącza i uwzględnieniu ewolucji fal. Ta firma otrzymała w ramach tego przetargu 42,6 miliona dolarów w ramach kontraktu na wyprodukowanie siedmiu systemów NTCDL, które zostaną zainstalowane na lotniskowcach i nowych fregatach klasy Constellation.

Czytaj też: OnePlus 10T poległ w teście wytrzymałości. Co na to producent? [Aktualizacja]

Przejście z etapu rozwoju do produkcji świadczy o sile wyników naszego programu oraz o korzyściach płynących z technologii BAE Systems dla floty Marynarki Wojennej. Nasz system NTCDL zapewnia wiele jednoczesnych połączeń Common Data Links, które umożliwiają większe i szybsze dostarczanie taktycznej łączności i informacji, co pomaga naszemu klientowi utrzymać przewagę na morzu– powiedział Alan Dewar, dyrektor ds. zintegrowanych rozwiązań komunikacyjnych w BAE Systems.

Czytaj też: Xiaomi powoli szykuje się do premiery serii Xiaomi 13

Co zapewni NTCDL? Przede wszystkim to, że z nim wojsko będzie mogło obsługiwać wiele sieciowych operacji wymiany danych przy użyciu obecnie wykorzystywanych urządzeń Common Data Links, jak również załogowych i bezzałogowych platform nowej generacji. NTCDL pozwala na wymianę informacji krytycznych dla misji, kiedy te mają największe znaczenie, więc w skrócie wnosi poziom łączności i wymiany danych między okrętami, dronami, myśliwcami i helikopterami na zupełnie nowy poziom.