Samsung pokazał nowe dyski SSD. Są nawet 20-krotnie szybsze od tradycyjnych

Zgodnie z oczekiwaniem, początek sierpnia upłynął i nadal upływa światu technologii pod kątem nowoczesnych rozwiązań w świecie dysków oraz nośników. Wiele firm pokazało swoje innowacje i pomysły, a przykładowo Samsung pokazał nowe dyski SSD, które znacząco przewyższają transfery tych tradycyjnych.
Samsung pokazał nowe dyski SSD,
Samsung pokazał nowe dyski SSD,

Nowe dyski SSD Samsunga zachwycają swoimi możliwościami losowego odczytu i opóźnień

Podczas wydarzenia Flash Memory Summit 2022, firma Samsung ujawniła swoje nowe dyski SSD na CXL, które określa mianem “Memory-semantic”, czyli “pamięci semantycznej”. Ich rewolucyjną cechą ma być dalsze wykorzystywanie pamięci podręcznej, ale nie w formie tradycyjnych układów DRAM, a superszybkiego interfejsu CXL (Compute Express Link). Wszystko po to, aby wywrócić możliwości SSD do góry nogami.

Czytaj też: Samsung szykuje się na dyskową rewolucję. SSD 990 Pro na PCIe 5.0 zauważony

W przypadku tych dysków Samsung obiecuje 20-krotną poprawę prędkości losowego odczytu i opóźnień, czyli najważniejszej tak naprawdę cesze SSD. Dlaczego? Bo większość wymaganych od nich zadań sprowadza się właśnie do operowania na niewielkich próbkach danych rozsianych w (najczęściej) różnych częściach podsystemu pamięci masowej.

Czytaj też: Wyjątkowa ukraińska mina zrobiła z rosyjskiego czołgu T-80U sito. Przebiła go na wylot!

Samsung w swoim ogłoszeniu stwierdził, że “Memory-semantic SSD łączą zalety pamięci masowej i pamięci DRAM, wykorzystując technologię połączeń Compute Express Link (CXL) i wbudowaną pamięć podręczną DRAM”. Dzięki temu radzą sobie znacznie lepiej z losowym odczytem, jak i opóźnieniami, co tyczy się zwłaszcza zastosowań związanych ze sztuczną inteligencją i maszynowym uczeniem.

Czytaj też: Najlżejszy elektryczny rower składany. Oto Vello Bike+ Titanium z przeogromną piastą tylną i „nieskończonym zasięgiem”

Wszystko to razem łączy się w oczywistą całość – tego typu dyski nie będą przeznaczone do naszych domowych komputerów. Nie tylko ze względu na interfejs CXL, ale też gwarancję przewagi właśnie w obliczeniach profesjonalnych. na ten moment i tak musimy jednak czekać na więcej szczegółów.